Borsa ve Haftalık Piyasa Beklentisi

Borsa yatırımcılarının Koronavirüs etkisini en yoğun hissettiği bir haftayı geride bıraktık diyebiliriz. Dünya borsalarında satışlar rasyonel boyutlardan çıkarak panik hale gelirken Perşembe günü piyasalardaki çöküş en yüksek notaya çıktı. ABD Borsası %10 düşerken, Almanya DAX endeksi %12 geriledi. Aynı gün Türkiye borsasında da %7.2 seviyesinde düşüş görüldü. Öyle bir gün yaşandı ki Perşembe günü yaşanan kayıplar 1987 yılındaki büyük çöküşten sonraki en kötü gün ilan edildi ve Kara Perşembe olarak literatüre geçti.

masanotları borsa

Merkez Bankalarına, Hükümetler Katılmaya Başladı

Satışların artık rasyonellikten uzaklaştığını ve psikolojik panik şekline girdiğini gördük. Borsa endekslerindeki düşüşlerin sadece merkez bankalarını değil, aynı zamanda devletleri de harekete geçirebileceğini çeşitli platformlardaki yorumlarımda belirtmiştim. Fed gerçekleştirdiği 50 baz puan indirimin ardından, Perşembe günü repo ihalesini 1.5 trilyon $’a yükselttiğini duyurdu. Bu arada Fed’in repo ihalesine 197 milyar $ talep geldi. Cuma günü ise ABD Başkanı Trump ülke genelinde acil durum ilan etti ve 50 milyar $ tutarında fonun erişime açılacağını duyurdu. Bu haberin ardından ABD borsaları ralli yaparak günü %10 yükselişle kapadı.

Kanada, İsrail ve Yeni Zelanda’dan adımlar

Harekete geçen sadece ABD tarafı değildi. Kanada Merkez Bankası 50 baz puan indirime giderek faizini %0.75’e çekerken, Maliye Bakanı teşvik paketi açıkladı. Yeni Zelanda Merkez Bankası faizini 75 baz puan indirdi ve %0.25’e çekti. Bir adımda İsrail Merkez Bankasından geldi. Banka 2009’dan beri ilk kez devlet tahvili alacağını açıkladı. Aynı zamanda repo kanalı üzerinden bankalara fonlama yapacağını duyurdu.

Bunların dışında piyasalarda Fed’in kısa süre içerisinde yeni bir önlem paketi açıklaması yönünde haberler dolaşıyor. Fed’in şirket tahvili alabileceği belirtiliyor.

Fransa ve İtalya’da Hayat Durdu

Bütün bunlar olurken, Fransa ve İtalya’da her yer kapandı ve ülkenin geneli karantina hayatına girdi. Vaka sayıları ve ölüm sayıları artıyor. Alman medya organı Bild’in haberine göre Almanya Pazartesi günü Fransa, İsviçre ve Avusturya sınırlarını baz istisnalarla kapatacak. Bunun gibi pek çok kısıtlamalar bulunuyor.

Sadece Olumsuz Haberler Yok

Sadece olumsuz haberler yok elbette. Cuma günü Kanada merkezli bir firma Koronavirüse karşı etkili bir aşı geliştirdiğini ve resmi onayların ardından aşıyı piyasaya sürebileceklerini bildirdi. Aynı açıklama İsrail’den de geldi. Bunu Çin makamları izledi ve etkili bir aşı geliştirdiklerini duyurdu. Son olarak Pazar günü Flaman Biyoloji Enstitüsü Koronavirüse karşı koruma sağlayan bir ilacın araştırmasında önemli aşama kaydedildiğini bildirdi. Piyasalar bu gelişmelere neden ciddi tepkiler vermesi derseniz, Dünya Sağlık Örgütü gibi otorite bir mecradan bunu onaylayan açıklamalar duymak istiyor olabilir. Bu konuda ciddi bir bilgi kirliliği olduğu bir gerçek.

Oynaklıklar Devam Edebilir Ancak En Kötüyü Görmüş Olabiliriz

Buraya kadar gelişmelerin bir özeti oldu denilebilir. Piyasalar hakkında kesin bir yorumda bulunmak güç. Oynaklıklar devam edebilir. Cuma günü %10 yükselen ABD borsalarının bir sonraki gün düşmeyeceğini kimse garanti edemez. Ancak şu söylenebilir düşüncesindeyim. Muhtemelen Perşembe günü en kötü günü görmüş olabiliriz. Bundan sonra yine düşüşler ve yükselişler olabilir ancak bu kadar sert oynaklıkta olmayabilir. Ayrıca Merkez Bankaları ve Hükümetlerin artık müdahaleleri başladı. Faizlerin düşmesi, likidite verilmesi, paketlerin açıklanması bütün bunların hepsi borsaların artık sahipsiz kalmadığının göstergesi. Bu önlemler virüs için çare olmayabilir ancak virüsün sebep olabileceği finansal sıkıntılar için çare olacaktır.

Virüs Sonrası Düşüncemiz Güçleniyor

Genel düşüncemi daha güçlenmiş bir şekilde sürdürüyorum. Dünyada koronavirüs ortadan kalktığında, piyasalar kendisini son derece düşük faizler ve bol likidite ortamında bulacak. Böyle bir ortamda getiri arayan paranın gideceği belli başlı adreslerden birisi hisse senetleri piyasaları olacak görünüyor.

Fed ve TCMB Haftaya İzlenecek

Önümüzdeki hafta piyasaların ekonomik veri akışları ile yakından ilgileneceğini sanmıyorum. Piyasalar şu aşamada virüsün gelişimi, faiz indirimleri ve ülkelerin açıklayacakları paketlere kilitlenmiş durumda. Bu bakımdan Çarşamba günü Fed faiz toplantısı bulunuyor. Fed’e yönelik 25 baz puanlık indirim beklentisi bulunuyor. Bu toplantı öncesinde Fed’den yeni bir tahvil alımı programı gelmesi bekleniyor. Perşembe günü ise TCMB faiz kararı bulunuyor. Dünya’da merkez bankalarının faiz indirdiği bir ortamda TCMB’den de bir faiz indirimi gelebilir. Aynı gün sabah Japonya Merkez Bankası faiz kararı ile başlayacağız. Politika faizi -%0.1 olan BoJ için nasıl bir adım atacağı merakla bekleniyor.

Haftalık Ekonomik Takvim için Tıklayınız.

ABD S&P 50 aylık ortalamadan tepki verdi

Geçtiğimiz hafta Küresel borsaların aylık ortalamalarına geldiğini ve ciddi yerler olduğunu, bu noktalardan tepkilerin gelmesi gerektiğini belirtmiştik. ABD S&P endeksinde 2600 seviyesindeki 50 aylık ortalama çalışmış görünüyor. Bu seviyeye geri çekilmenin ardından tepki yükselişinin geldiğini gördük. S&P endeksinde 2600 ve 2885 arasında seyri takip edeceğiz. Ancak aynı gözlemi Avrupa borsaları için yapamıyoruz. Almanya, Fransa ve İngiltere borsaları 50 aylık ortalamalarının çok altına sarktılar. Göstergeler bu sarkmaları onaylamıyor. Teknik olarak ayın geriye kalan bölümünde normal şartlarda 50 aylık ortalamalarına hızlı geri dönüşler görmemiz gerek. Ancak şartların normal olmadığını hepimiz biliyoruz. Avrupa tarafında alınan önlemlerin sonuç vermesi durumunda borsalarda toparlanma görülebilir. Avrupa Merkez Bankası’nın toplantısının cılız kaldığını dikkate alırsak önümüzdeki günlerde AMB’den ekstra bir adım daha görebiliriz. Bu şartlarda Avrupa borsalarında geri dönüşler etkili olabilir.

BORSA

Borsa İstanbul’da 96200 seviyesinde 50 aylık ortalamanın olduğunu ve bu seviyenin kritik bir destek olduğunu belirtmiştik. Bu seviyenin altına savrulma tarzı düşüşler olabileceğini de belirtmiştik. Nitekim geçen hafta borsa endeksi 91644 seviyesine kadar savrulmasının ardından, haftayı 95605 seviyesinde 50 aylık ortalamasının hemen altında kapadı. ABD borsalarındaki Cuma kapanışını dikkate alırsak endeks yeniden 96200 seviyesindeki ortalamasının üzerine yükselebilir. Bu seviye ilerleyen günlerde önemli bir destek olabilir. Aşağıda ise 91600 seviyesi destek olarak işaretlendi. Daha aşağıda ise 85000 seviyeleri destek olarak izlenebilir. Kısa vadede ise borsa endeksinin 100000 seviyesinin üzerine yükselmesi ve yerleşmesi gerekiyor. Bu durumda yukarı hareket ilerleyen günlerde güçlenebilir.

Borsa Başkanlığı’nın geçen hafta aldığı fiyat marjları ve devre kesici oranları konusundaki uygulama değişikliği piyasadaki oynaklığı azaltma amacını güdüyor. Diğer yandan panik satışların yaşandığı bu süreçte yatırımcıların daha fazla mağdur olmasını engellemeyi amaçlıyor. Ancak borsaların yukarı doğru hızla dönmesi durumunda yeni uygulama sıkıntı çıkarabilir. Piyasaların normale döndüğüne yönelik bir fikir birliği oluşması durumunda eski uygulamaya dönülecektir. Yukarıda belirttiğim gibi borsalarda oynaklık devam edebilir. ABD borsalarının Cuma günü iyi bir kapanış yapması tüm risklerin bittiği anlamına gelmeyebilir. Bir sonraki gün tekrar satışlar görebiliriz. Bu nedenle piyasalardaki risk faktörlerinin normale döndüğünü iyi görmek ve anlama gerekli. Bunun içinde daha somut gelişmelere ihtiyaç var. Gelen teşvik paketleri ve faiz indirimleri bu konuda ilk sinyal olabilir. Ancak asıl sinyalin virüsün kendisi ile ilgili gelişmelerden alınması gerekiyor diye düşünüyorum.

Uzun Vadede Fırsat Yatırım Seviyelerindeyiz

Genel olarak şunu söyleyebiliriz. Gelinen noktaların seçici olmak kaydıyla 1 yıl daha uzun vadeler için önemli fırsatlar verdiğini düşünüyorum. Ancak bundan nakitte olan yatırımcılar faydalanabilecek. Diğer yandan uzunca bir süre söz konusu nakit paraya ihtiyacınızın olmaması lazım. Bu noktalarda kademeli olarak alımlar denenebilir. Kademeli alıma örnek vermek gerekirse, mesela mevcut parayı 5 parçaya bölüp, 5 farklı fiyat seviyesinden alım denenebilir. Her alım yapılan seviye arasında %5 gibi bir fark gözetmek doğru olabilir. Başka deyişle bursan 1. Alım yapılırken, 2. Alım ilk alımın %5 aşağısından olabilir. 3.alış ise 2.alışın %5 aşağısından olabilir. Bu şekilde devam edilebilir.

Pozisyonda olan yatırımcılar için ise bu noktadan sonra beklemekte fayda olacaktır. Maliye politikaların devreye girdiği, merkez bankalarının faiz indirdiği, aşı haberlerinin yoğunlaştığı şu günlerde artık satış yapmanın fazla bir anlamı kalmadığını düşünüyorum. Ancak kredili işlemde olmamanız gerekiyor. Kendi paranızla aldığınız bir hisse ise, bekleyebiliyorsanız sorun olmayacaktır. Ayrıca gün içi işlemlerde de kredili işlem yapılması sakıncalı olacaktır. Kredi kullanımı yukarı trendlerin olduğu bir piyasada anlamlıdır.

Son olarak en önemli konu elinizdeki hissenin ne kadar güçlü bir şirket olduğudur. Eğer zayıf bir firma ise, şüpheleriniz varsa, iyi şirketlerle değiştirmeniz için iyi bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Sizin hisseniz düşmüş olabilir ancak iyi şirketlerin hisseleri de düştü. Bu değiştirme fırsatı yaratabilir.

DOLAR

Geçtiğimiz hafta GOÜ para birimleri dolar karşısında zayıf bir seyir gösterdi. Buna paralel olarak DolarTL kuru %4 yükseldi. Fed’den tahvil alımı gibi adımlar gelmesi ve faiz indiriminin devamı gibi bir durumda DolarTL kurunda aşağı yönlü gevşeme görebiliriz. Aşağıda 6.25 destek olarak izlenebilir. Yukarıda ise 6.33 direnç sınırı kritik görünüyor. Bu seviyenin üzerine yükselmesi durumunda yukarı seyirler sertleşebilir.
Ancak küresel borsalarda bir dönüş olması durumda DolarTL kurunda da aşağı seyirler gücenebilir. Bu nedenle dolar kurunda alım yapmak riskli olabilir. ABD 10 yıllık tahvillerindeki yükseliş bunun ilk sinyalleri olabilir.

Aşağıda yazılarımda ilginizi çekebilir; 

Borsa ve Uzun Vadeli Yatırım 

Çocuğunuza Borsa Hesabı Açın 

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir