Borsa ve Piyasa Haftalık Beklentiler

Koranavirüs’ün bilançosu tüm dünyada giderek ağırlaşıyor. Ülkeler art arda önlemlerini daha sertleştirirken, hayat durma noktasına gelmiş durumda. Bu kervana Türkiye’de dahil olmaya başladı. Hükümet 65 yaş üstü vatandaşlara sokağa çıkma yasağı getirirken, sosyal hayatı etkileyen kararlar aldı. Özellikle hafta sonu vatandaşların sokaklara, sahil kenarlarına akın etmesi, işletmelerde masalarda oturması, Hükümeti’ de harekete geçirmiş görünüyor. Şu ana kadar pek çok ülke sokağa çıkma yasağı getirdi. Türkiye için şimdilik böyle bir karar yok ancak ilerleyen günlerde bir sonraki aşama bu olabilir. Böyle bir ortamda maalesef borsa endeksleri için fazla yorum yapmaya gerek olmuyor. Küresel borsalarda satışlar devam ederken, ABD Dolarına yönelim sürüyor. Bu durum riskli enstrümanlardan çıkışı körüklemeye devam ediyor.

masanotları borsa

Virüs ile ilgili olumlu ve somut bir aşı veya ilaç haberi olmadıkça, vaka sayısının tüm dünyada kontrol altına alındığına yönelik gelişmeler görülmedikçe piyasalardaki bu olumsuz hava devam edecek görünüyor.

Ekonomik Daralma Beklentileri Oldukça Sert

Borsa endekslerindeki satışın temel nedeni, virüs nedeniyle beklenen sert ekonomik daralma ve bu durumun şirket bilançoları ve net karları üzerinde yaratması beklenen tahribatlar. Finansal piyasalar beklentileri önceden fiyatlar ve bu sert satışların ardındaki temel neden bu beklentiler. Ancak kimse ne derece ekonomik daralma olacağını bilmiyor. Bu nedenle fiyatlamalar aşırıya kaçmış olabileceği gibi, iyimser bile olabilir. Bunu virüsün yarattığı hasarı net olarak gördükten sonra anlayacağız.

Kurumlar şimdiden ABD ekonomisi, dünya ekonomisi için büyüme verilerini yayınlamaya başladı. 1Ç için beklentiler sınırlı kalsa da 2Ç için ciddi küçülme beklentileri var. Goldman Sach ABD ‘nin 2Ç20’de %24, JP Morgan %14, Bank of America %12 küçülme bekliyor. Aynı şekilde Avrupa ekonomilerinde de şiddetli küçülmeler bekleniyor. Aynı beklenti muhtemelen Türkiye ekonomisi içinde olacak. Bir rakam söylemek güç ancak şirketler şimdiden üretimlerini geçici olarak durdurduğunu bildirdi. Büyük perakende mağazaları kapandı. Uçuşlar durduruldu. Bütün bunların mutlaka ciddi etkileri olacaktır.

Haftaya Veriler Hasar Hakkında Fikir Verecek

Önümüzdeki hafta Perşembe günü ABD işsizlik maaşı başvuruları merakla bekleniyor. Normalde 200 binler seviyesinde olan beklentiler şimdiden 1-2 milyon seviyesine ulaşmış durumda. Yavaş yavaş açıklanacak öncü göstergeler hasarın büyüklüğünü bize daha net bir şekilde verecek. Avrupada ise Mart ayı PMI verileri yol gösterecek. İçeride ise Hazine ihaleleri, Çarşamba günü Mart ayı kapasite kullanım oranı ve güven endeksi verileri öncü veriler olacak.

Ekonomik takvim için tıklayınız.

S&P Endeksinin 2350 seviyesi altında kapanması olumsuz

Geçen hafta ABD S&P endeksi %15 düştü. S&P endeksi için 2350 seviyesi önemli bir destek noktasıydı. Bu seviyeden tepki yükselişe gelmiş olsa bile Cuma günü bu seviyenin altında kapanış gördük. Bu oldukça kötü bir gelişme. ABD endeksinin 2350 seviyesi üzerinde yeniden yükselmekte başarısız kalması durumunda satışlar 2100 bölgesine kadar ilerleyen günler içerisinde devam edebilir. S&P endeksi 2018 yılı Aralık ayında ABD-Çin ticaret savaşlarının etkisiyle küresel resesyon beklentilerini agresif bir şekilde fiyatlamış ve 2350 seviyesine düşmüştü. Ardından bu noktadan tekrar hızlı yükselişe girmişti. Başka deyişle 2350 seviyesi S&P endeksi için resesyon beklentilerinin yansıtıldığı bir seviyeydi. Bu seviye bu nedenle önemliydi. Ancak şu anda bambaşka bir psikoloji söz konusu. S&P endeksi için 2140 desteği izlenirken, daha aşağıda 1830 desteği takip edilecek.

BORSA

Borsa endeksinde 83500 desteği takip ediliyor. Ancak geçen hafta tepki gösterdiğimiz 82000 seviyesi daha önemli olabilir. Endeksin 82000 seviyesi üzerinde tutunması borsa yatırımcıları için umut verebilir. Buna karşın 82000 seviyesinin kırılması durumunda 70000 seviyesinden konuşmaya başlayabiliriz. Bu oldukça olumsuz olur. 70000 seviyesine kadar düşüş endekste %17 daha ilave bir düşüş anlamına gelecek. Önümüzdeki hafta Borsa endeksi için 82000 ve ABD S&P endeksi için 2350 seviyeleri kritik olacak.

Hisse pozisyonunu koruyanlar endeksin 82000 desteğini kırması durumunda VİOP’da endeks kontratında yada varsa hissesinin VİOP kontratında pozisyon büyüklüğü kadar kısa pozisyon alarak olası bir ilave düşüşe karşı kendilerini koruma altına alabilirler.

Nakiti olup hisse almak isteyen yatırımcıların ise 82000 endeksi izlemeleri, bu seviye kırılırsa alımlarını bir süre ertelemeleri ve endeksin 70000 bölgesine doğru düşüp düşmeyeceğini takip etmeleri doğru olacaktır. Sürekli belirttiğimiz bir noktayı yeniden belirtiyoruz. Alımların mutlaka kademeli olması ve her alım fiyatı arasında %7-10 gibi aralıkların olmasına dikkat edilmelidir.

Savunma, Gıda, İlaç, teknoloji, yazılım (özelikle siber güvenlik yazılımı), devletten alım garantisi olan enerji şirketleri, sağlık ve telekomünikasyon sektörlerinin virüse karşı daha güçlü kalabileceklerini düşünüyoruz. Diğer yandan yüksek temettü verimine sahip hisselerin de satışlara karşı daha dirençli olması beklenebilir.

DOLAR

Mevcut psikoloji devam ettikçe, dünyada hisse senetlerine satış geldikçe, ABD Dolarına yönelim sürdükçe içeride DolarTL kurundaki yukarı hareket de devam edecek görünüyor. DolarTL için 6.80 ve 7.08 seviyeleri bu şartlar altında ilerleyen günler veya haftalarda test edilebilir.

Bu yazılarımda ilginizi çekebilir; 

Borsada Uzun Vadeli Yatırım

Temettü Şirketleri 

 

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir