Borsa ve Haftalık Piyasa yorumu 20/03/22

Borsa Endeksi haftayı %4.4 kazançla kapadı. Son iki haftadaki kazanç yaklaşık %8 seviyesinde oluştu. Fed Toplantısının ardından piyasaların Dolar negatif algılaması hisse senedi piyasalarında rahatlama sağlarken, ABD Borsalarındaki pozitif hava küresel algıyı desteklemiş görünüyor. Diğer yandan Rusya Ukrayna arasında müzakerelerin olumlu yönde geliştiğine yönelik görünüm piyasalarda rahatlama sağlamış durumda. Ancak gelişmeler halen önemli. Zaten güçlü duran BIST100 endeksi bir türlü geçemediği 2100 kritik direncini geçerek bu seviyesinin üzerinde haftayı tamamladı. Metal eşya, Çimento, Bilişim, Holding sektörleri geçen haftanın en çok kazananları arasında olurken, haftayı düşüşle kapatan endeks oluşmadı. FROTO, BRSAN, KCHOL, MAVI, OYAKC borsa endeksi üzerinde pozitif katkı sağlarken, KRVGD, PARSN, ASELS, TUPRS, SOKM endeks üzerinde negatif baskı yaratan hisseler oldu.

masanotları borsa

Fed Sonrası S&P ve DAX Borsa Endeksleri Ralli Yaptı

Piyasalar, Fed kararlarını beklenenden daha güvercin bir karşılarken, ABD S&P endeksi haftayı yaklaşık %7 gibi sert bir yükselişle kapadı. S&P endeksi 4432 seviyesindeki 50 günlük ortalamasının üzerinde bulunuyor ancak teknik olarak hafif kar satışları gelecek hafta görülebilir. S&P endeksinin 4400 seviyesinin üzerinde tutunması durumunda yukarı hareket devam edebilir. Aynı şekilde DAX endeksinde de %6 ya yakın yükseliş olurken 15000 direncini test edebilecek güçte bulunuyor. DAX endeksinin bunu başarabilmesi için 14000 seviyesinin üzerinde tutunması gerekli.

GOÜ Borsa endekslerinde de küresel piyasalara paralel yukarı yükselişler gözlendi. Rusya borsası kapalı kaldı.

Ukrayna En Önemli gündem Olmaya Devam

Önümüzdeki hafta Rusya Ukrayna yine gündemin başında kalmaya devam edecek. Putin ve Zelenski arasında bir görüşme umudu ufukta görülüyor. Ancak gerçekleşir mi bilinmez. Geçtiğimiz hafta müzakereler ve verilen mesajlarla Ukrayna savaşı piyasaların gündeminden bir nebze de olsa düştü. Ancak halen gündemdeki önemli konu olmaya devam ediyor. Rüzgar her an olumsuz yönde gelişmeye açık.

Lagarde ve Powell Konuşmaları İzlenecek

Haftaya Pazartesi günü Japonya piyasaları resmi tatil nedeni ile kapalı olacak. ECB Başkanı Lagarde Pazartesi ve Salı günleri konuşma yapacak. Fed Başkanı Powell ile Pazartesi ve Çarşamba günü konuşması bulunuyor. Bunun dışında Perşembe günü Avrupa ve ABD PMI verileri takip edilecek.

İçeride ise Hazne ihaleleri ve Cuma günü Mart ayı Reel kesim güven endeksi ve kapasite kullanım oranları verisi alınacak.

Borsa Endeksi Kritik 2100 Direncinin Üzerinde

Borsa endeksi 2100 direncinin üzerinde kapanış gerçekleştirdi. Teknik olarak bu seviye kritik ve 2100 üzerindeki tutunması durumunda ilerleyen günlerde gözünü 2300 seviyelerine dikebilir. Teknik göstergeler bir miktar kar satışı gelebileceğini gösteriyor. Bu nedenle kar satışları durumunda sakin kalmakta ve endeksin 2100 üzerinde kalıp kalmadığını izlemekte fayda var. Mevcut pozisyonlar taktiksel olarak korunmalı ve 2100 üzerine yerleşme tamamlanması durumunda ilave pozisyonlar açılabilir.

Borsa BIST100 Endeksi Günlük Grafik

Dolar kurundaki tedirgin görünüm sürüyor

TCMB’nin pas geçmesi beklenen bir gelişme olsa da, DolarTL kuru artık 14 seviyesinin üzerine iyice yerleşiyor. Geçen hafta Fed sonrasında Dolar endeksinin düşmesine ve paritenin güçlenmesine rağmen içeride 15 seviyelerinden sınırlı gerileme oldu ancak hemen sonrasında tekrar yukarı eğilim göründü. TCMB verilerine göre kurumsal şirketlerin döviz alımlarının olduğu görülüyor. Teknik olarak dolar kuru yukarı yönünü koruyor. Hareketler çok sınırlı bir volatilite içerisinde olsa bile yön yukarı duruyor. Geri çekilmelerde 14.23 destek olurken, 15 direncinin geçilmesi durumunda yukarı hareket güçlenebilir.

Döviz cinsinden riski olan yatırımcılar VIOP’da döviz kontratında long pozisyon açarak kendilerini koruma altına alabilirler.

DolarTL günlük Grafik

Ons Altın 1966 desteğinde tutunamadı ve güç kaybediyor

Ons altında 1966 desteğini izliyorduk ve bu seviyede tutunamadı. Savaş tansiyonunun bir miktar düşmesi ile Altında satışlar başladığını görmekteyiz. 1916 desteğinin kırılması durumunda 1878 seviyesine kadar düşüş sürebilir. Yukarı yönlü hareketlerde 1966 önemli bir direnç bölgesi durumunda.

Ons Altın

YATAS 2021/12 Bilanço Analizi için tıklayınız.

EGSER 2021/12 Bilanço Analizimi okuyabilirsiniz.

Kendinizi Eğitin. Kendi analizlerini kendiniz yapın, kendi yolunuzu çizin. Borfin Eğitimlerim için görselleri tıklayın.

 YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir