Borsa ve Piyasa Beklentisi 12/04/2020

ABD ve Avrupa kanadından teşvik haberleri ve vaka sayılarında azda olsa olumlu gelişmelerin etkisiyle küresel borsalar tepki yükselişi ile haftayı bitirdi. ABD S&P endeksi %12, Alman DAX endeksi %11 yükselirken, Borsa İstanbul BIST100 endeksi haftayı %7.7 yükselişle tamamladı. Borsalardaki yükselişi genel olarak tepki yükselişi olarak değerlendiriyoruz ve teşvik paketleri ile vaka sayılarındaki hafif olumlu gelişmelerin bu tepki yükselişini desteklediğini öngörmekteyiz.

masanotları borsa

Ancak tepki yükselişinin sonlarına yaklaştığımızı ve geri çekilmenin can sıkıcı olabileceğini de notlarımıza eklemek isteriz. Detayları S&P ve Borsa başlıklarında vermekteyiz.

Swap Anlaşmasına Yönelik Haberler Etkili oldu

Geçen hafta iç piyasalarda beklide en önemli gelişmelerden birisi Türkiye’nin Fed veya başka ülkelerle bir swap hattı üzerinde görüşmelerde bulunduğunu iddia eden haberlerdi diyebiliriz. Bu tarz haberlerin etkisiyle 670 seviyesine kadar yükselen ülke risk primi 560 seviyelerine geriledi. Türkiye 5 yıllık CDS oranlarında son iki haftada yaşanan yükselişin önemli bir kısmı virüs kaynaklı diyebiliriz. Diğer GOÜ CDS oranlarında da hızlı yükselişler yaşandı. ABD Dolarındaki güçlenmeden kaynaklı olarak GOÜ para birimleri bu süreçte dolar karşısında değer kaybetti. TL’de bu rüzgardan etkilenenler arasında oldu. Ancak TCMB rezervlerindeki azalma ve para çıkışının devam ediyor olması uluslar arası kurumlar arasında ödemeler dengesi riskinin arttığı yönünde yorumlanıyor. Bu nedenle dışarıdan kaynak bulmanın önemli olduğu görülüyor. CDS oranlarında son günlerdeki ivmelenmede bu senaryoya yönelik spekülasyonların etkisi büyük. Bu nedenle IMF ve Fed ile ilgili haberlerin ardından hem TL’de değerlenme hem de CDS oranlarında sert düşüşler yaşandı.

IMF ile ilgili açıklama Kalın’dan Geldi

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın açıklamalarında IMF konusuna nokta koymuş görünüyor. IMF ile hiçbir şekilde anlaşmanın masada olmadığı yönündeki açıklamalar aslında piyasalar için beklenmedik değil. Bu açıklamanın kur ve CDS üzerinde nasıl bir etkisi olacak tahmin etmek güç. Çünkü piyasalar bu hafta yapılacak G20 toplantısına odaklanmış durumda. G20 ve Fed ile yapılacak bir anlaşma beklentisine odaklanan piyasalar, IMF ile ilgili yapılan açıklamaları dikkate almayabilir. Kaldı ki, yapılan açıklamanın IMF ile bir stand-by anlaşması konusunda olduğunu söylemek mümkün. İçinde IMF’nin organizatörlüğü olan bir swap anlaşmasının tamamen göz ardı edilmesini beklemiyorum.

Önümüzdeki hafta piyasalar ve borsa virüs ile ilgili gelişmeleri izleyecek. Ekonomik veriler yine ikinci planda kalabilir. Bunun en önemli ispatı ABD’de gelen işsizlik başvuruları rakamlarına rağmen borsalardaki yükselişin devam etmesi gösterilebilir. Bir tepki yükselişi var ve piyasalar ekonomik olumsuzlukları önceden fiyata yansıttı. Daha kötü olumsuzluklar fiyata henüz yansıtılmadı. Bu nedenle vaka sayısındaki gelişmeler, ilaç ya da aşı ile ilgili açıklamalar yine piyasanın odak noktası olacak.

G20 toplantısı bekleniyor

İçeride en önemli gündem G20 toplantısı ve Fed ile ilgili olası bir swap kanalı yönündeki haberler olacak. Pazartesi günü açıklanacak Cari İşlemler verisi Şubat ayına ait bir veri ve virüs etkisi taşımadığından önemli bir etkisi beklenmemeli. Yine Pazartesi günü Şubat ayı sanayi üretim verisi alınacak. Bu veride de virüs etkisi olmadığından piyasalar üzerinde etki beklenmemeli. Cuma günü ise TCMB beklenti anketi var. Bu ankette virüs etkisinin enflasyon, büyüme cari açık gibi beklentileri ne derece bozduğunu göreceğiz.

Pazartesi Avrupa Borsaları Kapalı

Haftanın ilk günü Avrupa borsa ları kapalı olacak. Hafta genelinde Avrupa ve ABD kanalında önemli bir veri yok. Cuma günü Çin 1Ç büyüme verisi bekleniyor. Beklentiler %6 daralma yönünde. Euro bölgesinde ise Mart ayı enflasyon verileri takip edilecek.
Hafta genelinde virüs ile ilgili gelişmeler tüm dünyanın odaklandığı nokta olacak.

Ekonomik takvim için tıklayınız.

ABD S&P endeksi

Haftayı %12 yükselişle 2789 seviyesinde kapatan S&P borsa endeksinde yükseliş 2850 seviyesine doğru devam edebilir. Ancak yukarıdan gelen 50-günlük ortalamanın direnç görevi görmesini ve bu noktalardan tekrar kar satışlarının etkili olması beklenebilir. Düzeltmenin 2650-2530 aralığına kadar devam etmesini bekliyoruz. Bu nedenle 2800’ler seviyesinden gelebilecek bu ölçüde bir düzeltme keyiflerin kaçmasına neden olabilir.

Buna karşın S&P endeksinin 2850 seviyesi üzerine yerleşmesi durumunda güçlenme devam edecektir. Ancak zayıf teknik görünüm böyle bir gelişmenin düşük bir olasılık olduğunu gösteriyor.

BORSA

Aynı tepkiyi Borsa endeksinde de izliyoruz. 50-günlük ortalama şimdilik 103000 seviyelerinde ancak alçalan bir süreç içerisinde. Bu nedenle endeksteki yükselişin devamı durumunda 100000 seviyelerinin önemli bir direnç olduğunu ve bu noktalardan kar satışları beklenmesi gerektiğini öngörmekteyiz. Aynı şekilde geri çekilme ilerleyen süreçte 92000 seviyelerine kadar devam edebilir ve bu ölçekte bir düşüş keyifleri kaçırabilir. Olası bir dış kaynak anlaşması ise borsadaki yükselişin güçlenmesine neden olabilir.

Endekste 50-günlük ortalamanın üzerine yerleşmesi durumunda piyasanın kötümserliğini geride bıraktığından bahsedebiliriz.

Otomotiv üretimi 1Ç’de %6 azaldı

ODD verilerine göre toplam otomotiv üretimi 1Ç’de geçen yıl aynı çeyreğe göre %6 azaldı ve 341.136 adet oldu. Mart ayında ise üretim %22 düştü. Toplam otomotiv ihracatı adet bazında %14 azaldı. Otomobil ihracatı ise %9 azalırken, ticari araç ihracatı %23 azaldı.

ODD verilerine göre aynı dönemde Türkiye toplam Otomotiv Pazarı ise %41 artış kaydetti. Geçen yıl Türkiye pazarının çok yavaş olmasının bu artışta etkisi büyük.
Veriler bakıldığında Ocak ve Şubat aylarındaki rakamlar Mart ayında aniden daralıyor. İhracat Şubat ayında 102K olurken, Mart ayında 83.7K ‘ya düşmüş. Üretim Şubat ayında 128K iken Mart ayında 103.3K seviyesine gerilemiş. Üstelik Mart ayının ikinci yarısından itibaren virüs etkisi ciddi oranda hissedilmeye başlanmıştı. Bu veriler bize Nisan ve Mayıs aylarının da düşük seviyelerde otomotiv verileri olacağını göstermekte.

Borsa otomotiv hisselerinde bu daralmanın sert düşüşte fiyatlandığını söylemek mümkün. Ancak yinede endekste sözünü ettiğimiz geri çekilmede bu hisselerde etkilenecektir.

Stratejiler

Kısa vadeli yapılan alımlarda Borsa endeksinin 50-günlük ortalamasına yaklaşmasından dolayı kar satışında bulunmakta fayda olabilir. Endeksin 100000 üzerine yerleşmesi durumunda alım stratejisi yeniden değerlendirilir. Yeni alım yapmak ise mevcut noktalarda kısa vade için riskli bulunuyor.

Borsa da Hissesi olup kendisini korumaya alamamış yatırımcılar için ise bu tepki yükselişi bir fırsat verebilir. BIST30 endeksinin 119000-120000 bölgelerine gelmesi durumunda bu seviyelerden korunma amaçlı portföy büyüklüğü oranında VIOP Endeks kontratında kısa pozisyon alınabilir.

Bunun dışında böyle bir dönemde kredili pozisyon olmaması, hisse oranının toplam portföyde %50 gibi bir oranda olması gerektiğini, yeni alımların ise kademeli olarak ve belirgin fiyat aralıkları ile yapılması gerektiğini tekrar hatırlatmakta fayda var.

Sektörler

Gıda sektörü hisselerinin gücünü koruduğunu görmekteyiz. Ayrıca teknoloji hisseleri yine geçen hafta endekste güçlü olan hisseler arasında yer aldı. Pek çok teknoloji hissesi 50-günlük ortalamasının üzerine yükseldi. Tarım grubu hisselerinde güçlü seyirler beklenebilir. Bu şirketlerde üretim durması gibi bir açıklama şu ana kadar gelmedi. Telekomünikasyon şirketleri gelişmelerden olumsuz etkilenmeyecekler ancak çok olumlu etkilenmeyecekleri de yapılan açıklamalarda azda olsa ortaya çıkıyor. Bu nedenle güvenli liman olabilir ancak güçlü bir yükseliş trendi oluşmayabilir. İlaç şirketleri ise halen güçlü ancak beklenen tepkiyi yapamıyorlar. Deva Holding’in borsaya açıklamasında ilaç sektörünün olumsuz etkilendiği yönündeki açıklama bu hisselerdeki büyüyü bozmuş görünüyor. Hastane grubunda ise Covid vakalarına belirsizlikler bulunuyor. Önceki hafta Özel Hastaneler Birliği Başkanı’nın bir internet mecrasında yaptığı açıklamalarda özel hastanelerin Covid vakalarından zarar ettiği ve asıl kar elde ettikleri yabancı hastaların virüs nedeni ile artık tamamen bittiği yönündeki açıklamaları bu grup hisselere temkinli yaklaşmamız gerektiğini göstermekte. Bunun dışında petrokimya hisseleri yine ilgi görmeye devam edebilir. Son olarak alım garantili enerji şirketleri bu konuda ön çıkabilir.

Bunların dışında döviz pozisyonu güçlü, nakit zengini olan borsa şirketlerinde de ilgi önümüzdeki günlerde devam edebilir. Bununla ilgili videolarımızı İntegral forexTV youtube kanalında bulabilirsiniz.

Temettü İçin Torba Yasa Bekleniyor

Bu konu ile ilgili tasarı halindeki torba yasanın çıkması beklenmeli. Torba kanunda temettü ile ilgili madde bulunuyor. O maddeye göre şirketler yıllık karının %25’inden fazlasını nakit olarak (tekrar ediyorum nakit olarak) dağıtamayacaklar. Genel kurulda onaylansa bile henüz ödenmeyen tüm temettüler bu karara göre değiştirecekler. Madde bu haliyle geçecek mi bilemiyoruz. Bu nedenle bekleyip maddenin nasıl kabul edildiğini görmek ve sonra yorum yapmakta fayda var.

DOLAR

Dolar kuru geçen hafta 6.80 seviyesinden geri çekildi. Bunda Dolar endeksinin gerilemesinin etkisi ve Türkiye’nin Fed ve başka ülkelerle olası bir swap hattı üzerine görüşmelerde bulunduğuna yönelik çıkan haberlerin etkisi oldu. Dolar kurunda 6.60 önemli destek. Bu seviyenin altına gerilerse aşağı yönlü hareket 6.30-6.35 seviyelerine doğru devam edebilir.

Stratejik olarak swap hattı konusunda böyle haberlerin çıktığı bir ortamda, G-20 toplantısının olacağı böyle bir haftada Dolarda alım yapmak riskli olacaktır. Olası bir anlaşma haberinde kurda hızlı geri çekilmeler görülebilir ve bu seviyelerden yapılan alımlar uzunca bir süre karlı noktaya gelmeyebilir. Buna karşın bir gelişme olmaması durumunda ise ilerleyen günlerde olmak üzere 6.80 direnci geçilebilir.

Bizimle ilgili gelişmeden ayrı olarak ise, Dünyada vaka sayısında ılımlı bir seyrin başlaması durumunda ise kurda aşağı yönlü eğilimler hızlanabilir.

Bu yazımda ilginizi çekebilir. Çocuğunuza borsa hesabı açın

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

“Borsa ve Piyasa Beklentisi 12/04/2020” için 3 yanıt

  1. Tuncay bey sizi severek takip ediyorum bir sorum olacak borsanın tekrar 82000 seviyelerine düşeceği söyleniyor bu düşüş olursa geçen ay gibi sertmi olur ağır ağır olursa kaç ayda olur

  2. Havacılık şirketleri ile ilgili bir bilgi paylaşmamışsınız. Uçaklar kalkmazken sistem bu kadar durmuşken hisseler nasıl böyle artıyor?
    Mavi ve Vestel bu kadar tepki veremiyorlar onlarda bu durum hissediliyor ama duran uçaklar rağmen hisseler nasil artıyor ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir