Borsa Yükselen Trend’in Altında

Geçen hafta BIST100 borsa endeksinde tepki gelmesine rağmen haftayı %1 düşüşle tamamladık. 1350 seviyelerinden gelen tepki biraz nefes aldırsa da yeterli değil. TL’de ise uzun zamandır görmediğimiz bir pozitif ayrışma ile haftayı tamamladık. Hazine’nin eurobond ihracı, TCMB’nin ZK kararları gibi gelişmeler DolarTL kurunda 8.68 seviyesine gevşemeyi getirdi. Üstelik dolar endeksi (DXY)’nin %0.45 yükseldiği bir haftada. Ancak yine de bakıldığında DolarTL kurundaki gevşeme genel kırılgan yapının değiştiğini gösterecek nitelikte değil.  

masanotları borsa

Enflasyon

Haftaya Haziran ayı enflasyon verisi ile başlıyoruz. Aylık beklentiler %1.50 seviyelerinde bulunurken, yıllık TÜFE’nin %16.59’den %17 seviyesine yükselmesi bekleniyor. Geçen hafta açıklanan elektrik ve doğalgaz zamlarının ise etkisini Temmuz enflasyonunda göreceğiz. Toplamda 0.6 puanlık bir yukarı etki öngörülürken, yabancı kurumlar yılsonu enflasyon beklentilerini %15’den %16 seviyesine yükseltti bile. Asıl sorun hem enflasyondaki yukarı eğilimin hem de zamların etkisinin birleşmesi ile Temmuz verisinde yıllık enflasyonun %18 seviyesini geçme beklentilerinin artmış olması. TCMB’nin sürekli söylediği sıkı duruş söyleminin altını doldurması gereken günler yaklaşıyor. ÜFE’deki %38.33’lük Mayıs enflasyonunu konuşmuyoruz bile.

Çarşamba günü Hazine Çarşamba günü 3 yıl vadeli Altın tahvili ve Altına dayalı kira sertifikası ihracı gerçekleştirecek. Cuma günü ise Mayıs ayı cari işlemler dengesi verisi beklenecek. Beklentiler 2.2 milyar $ aylık cari açık geleceği yönünde. Verinin piyasa üzerinde etkisi beklenmiyor. Ancak portföy akımları açısından inceleyeceğiz. Aynı gün TCMB Piyasa Katılımcıları Anketi (eski adıyla beklenti anketi) gelecek. Enflasyon beklentilerindeki bozulmanın şiddetini görmek açısından önemli olabilir.

Sonuç olarak açıklanacak verilerde olumlu yönde sürpriz olmadıkça, normal şartlarda TL’deki kırılganlığı artıracak nitelikte diyebiliriz. Bu beklentileri döviz mevduatlarındaki çözülmenin bir türlü oluşmamasından anlayabiliyoruz.  

ABD Piyasaları Pazartesi Kapalı

Dışarıda ise ABD borsaları haftanın ilk günü Kurtuluş Günü nedeni ile kapalı olacak. Pazartesi günü Çin, Almanya, Euro bölgesi ve İngiltere hizmet PMI verileri izlenecek. Salı günü Almanya ZEW Beklenti anketi ve Euro bölgesi perakende satışlar verisini alacağız. Aynı günü ABD Hizmet PMI verileri izlenecek. Çarşamba günü Fed toplantı tutanakları önemli olabilir. Sıkılaştırma konusundaki tartışmaları görmek piyasaların ilgisini çekecektir. Cuma günü İngiltere büyüme verileri ile haftayı kapatacağız. Dışarıda veri yoğun bir hafta olacak.

Ekonomik Takvim için tıklayınız.

DXY 92.40 üzerinde tutunamadı

Dolar endeksi geçen haftaki beklentime paralel olarak 92.40 direncini test etti. Hatta bu seviyenin üzerine geçmeyi başardı ancak bu seviyenin üzerinde kalmayı başaramadı. DXY gelecek hafta 91.50 desteğine doğru gerileyebilir. Böyle bir hareket içeride DolarTL kuru içinde yardımcı bir hareket olabilir. Çarşamba günkü Fed tutanakları ve ABD PMI verileri DXY için önemli olacak.

dxy
DXY

Borsa: Yükselen Trend Çizgisinin Altındayız

Borsa endeksi teknik olarak geçen hafta önemli bir gelişmeye imza attı. Geçen yıl Mart ayından bugüne izlediğimiz güçlü trend çizgisinin altında haftayı kapadı. Teknik olarak ciddi bir satış sinyali olabilir. Yukarıda trend çizgisinin geçtiği seviye 1390 seviyesi ve bu seviyenin üzerine yükselmekte başarısız olması durumunda Borsa endeksi 1350 desteğini zorlayabilir. 1350 desteğinin altında ise 1300 seviyesine doğru satışlar devam edebilir. Yukarıda 1390 seviyesini geçse bile 1414 bölgesinde hareketli ortalama dirençleri endesin yoluna engel görünüyor zaten. Teknik görünüm iyi değil. Görünüm zayıf.

borsa
Borsa Endeksi

Altın

Geçen hafta Ons altında trend çizgisinden tepki yükselişleri başladı. DXY’de beklenen gerileme olması durumunda ise 1830 seviyelerindeki ortalama dirençlerine doğru tepki devam edebilir. Taktiksel olarak, 1830 seviyelerine yakın noktalarda satış fırsatı, 1750 desteğine yakın noktalar alım fırsatı olarak değerlendirilebilir.

altın
Altın

DolarTL

TL’deki kırılganlık devam ediyor. Enflasyon verisi ve DXY’deki seyir kur üzerinde etkili olacak. 8.58 desteğinin altına gerilemedikçe Dolar kurunda bir düşüş işaretinden bahsedemeyiz. Bu seviyesinin altında 8.50 seviyesindeki 50-günlük ortalama desteği önemli olacak. Yukarıda ise 8.80 kritik direnç olurken bu seviyenin üzerinde yukarı hareket hızlanabilir. DolarTL kurunda kırılgan görünüm halen devam ediyor.

dolar
Dolar

Çocuğunuza Borsa Hesabı Açın

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir