Borsada Soluklanma

Borsa endeksi geçen haftayı %3.30 luk yükselişle kapatırken, Haftanın ikinci yarısında gelen kar satışları haftalık getiriyi törpüledi diyebiliriz. Depremden sonra açılmasının ardından haftalık kazanç olarak BIST100 endeksi üst üste 4 haftadır yükseliyor. 5325 seviyesini geçen ve kısa vadeli alçalan formasyonundan pozitif anlamda kurtulan endekste güç toplama ve birazda yorgunluk alametleri gözlemek normal.

masanotları borsa

Siyasette geçen hafta yaşanan türbülansın ardından Banka hisselerinde bir miktar yabancı alımları geldiğini düşünüyoruz. Fakat bu alımların bir ralliye neden olabilecek şiddette olmasını beklemek şu an için erken olacaktır. Seçime yönelik küçük de olsa bir pozisyonlanma olduğunu söylemek mümkün. Geniş borsa çevrelerince ve analistlerin beklentilerine göre gerçek bir yabancı girişinin öncelikle banka hisselerinde başlaması bekleniyor. Bu nedenle bir ön giriş olduysa  bunun yine banka hisselerinde olması normal. Ancak Bankacılık endeksinin 5102 direncinin üzerinde kapatamadığını hatırlatmak isteriz. Ayrıca son düzenlemelerle Bankalar üzerinde yine baskı devam ediyor.

Siyasetin bundan sonra ciddi derecede ön planda olacağı bir sürece giriyoruz. Şimdilik siyasi partiler Deprem Felaketi nedeni ile depremi gündemlerinde tutmaya özen gösteriyor. Bu durum siyasi sahnede sertleşmelerin önüne şimdilik geçmekte. Diğer yandan deprem konusunun seçime giren siyasi partiler için ve seçmenler tarafında da öncelikli konu olması bunu destekliyor.

Hisse senedi piyasalarında desteklerin etkisiyle yaşanan bir yükseliş görmekteyiz. Meral Akşener’in önceki haftaki çıkışının ardından Varlık Fonu olduğu tahmin edilen alımların gelmiş olması, piyasadaki algının ciddi derecede bozulmasını önledi. Eğer bu alımlar olmasaydı bugün belki BIST100 endeksi için ok daha aşağı seviyelerden bahsediyor olurduk. Düşmeyen borsa yükselir misali endeks yukarı seviyeleri zorlamaya çalışıyor. Bankalara gelen yabancı alımları ise geçen haftanın sürprizi oldu denilebilir. Ancak yine de çok güvenmemek te fayda olabilir. Gelen paranın sıcak para olduğunu ve tekrar satıp gitme ihtimalinin olduğunu hatırda tutmak gerekir.

Bu bağlamda BIST100 endeksinde 5320 aşağıda destek olarak izlenebilir. Bu seviyeye doğru kar satışları oluşabilir. Ancak sonrasında yukarı denemeler devam edebilir. 5565 ilk direnç olurken, 5705 asıl önemli eşik direnç seviyemiz olacak. Mevcut olumlu havanın Borsada ralli olmadığını tekrar etmekte fayda var. Borsada asıl yeni bir yükselişin olması ancak 5705 direncini geçmesi ile mümkün olacaktır. Bu seviye geçilmediği sürece yaşanan yükselişler geçici bahar havası olarak algılanabilir.

Borsa Seçimden Sonra Ne Olur?

Borsa için 2023 yılı beklentimi koruyorum. Olumluyum ve büyük sıkıntılar yaşanmaz ise yılsonunda 7000 seviyesine yakın bir yerlerde Endeksin tamamlayacağını düşünüyorum. Seçimden sonra belirsizliğin sona erecek olmasını olumlu olacaktır. Ancak seçime kadar anket sonuçları piyasalar üzerinde oynaklık yaratacaktır. Mevcut Hükümet’in devam etmesi durumunda mevcut politikaların devam edeceğini ve bunun tıpkı şimdiki gibi Borsayı desteklemeyi sürdüreceğini düşünüyorum. Yeni Hükümet’in gelmesi durumunda ise ana akım iktisat politikalarının olacağı ve faizlerde yükseliş olacağı beklentisi ile Borsa endeksinde ilk etapta düşüş olsa bile, bunun yabancı yatırımcıyı çekmeye başlayacağını ve Endeksi yine olumlu etkileyeceğini düşünüyorum. Sonuç olarak her iki ihtimalde olumluyum. Tabii bir ekonomik kriz veya bambaşka riskler ortaya çıkmadığı taktirde.

ABD Piyasalarında SVB Kirizi

ABD piyasalarında bir süredir gözlenen karmaşık seyirler, kendisini gösterdi. Önce Fed Başkanı Powell’ın faizlerde daha ileriye gidebiliriz sinyali ardından Silicon Valley Bank ile ilgili gelişmeler, ABD borsalarında satışları beraberinde getirdi ve 2008 krizinden sonra ilk sigortalı mevduatların Fona devredilmesi olayı yaşandı. SVB’ye kayyum atandı ve ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu, SVB’deki tüm sigortalı mevduatların kurulan bir başka bankaya aktarıldığını duyurdu. Pazartesiden itibaren sigortalı mevduat sahipleri için sorun yok görünüyor. Ancak piyasada pek çok spekülasyonlar yapılıyor. Bu konudaki haber akışları önemli olacak. Ancak ABD borsaları toparlanma iştahını maalesef SVB gelişmeleri ile başka bahara ötelemiş görünüyor.  ABD Borsalarındaki SVB satışları, global piyasalara sıçrarsa endekslerde negatif baskılar oluşabilir.

İçeride Cari Açık, Dışarıda Enflasyon, Sanayi Üretimi, ECB ve SVB Gelişmeleri

Haftalık veri takviminde içeride Siyaset ve Deprem Bölgesi önemini korumaya devam edecek. Pazartesi günü Ocak ayı cari açık verisinin gelmesi bekleniyor. Beklentiler Ocak ayında 10 milyar $ açık geleceği yönünde. Aralık ayında 5.9 milyar $ açık verilen veride, mevcut beklenti oldukça yüksek ve TL üzerinde ciddi şekilde baskı yaratıyor. Bunun dışında içeride beklenen ekonomik veriş bulunmuyor.

Dışarıda ise öncelikle olarak SVB ile ilgili gelişmeler ve ABD piyasalarının seyri gündemin ilk sırasını meşgul edecek. Salı günü ABD TÜFE, Çarşamba günü ABD ÜFE, ABD Perakende Satışlar ve Euro Bölgesi Sanayi Üretimi verileri izlenecek. Perşembe günü ECB Faiz kararı alınacak. 50bps puan faiz artarak politika faizinin %3.50’ye yükseltilmesi bekleniyor. Cuma günü ise Euro Bölgesi TÜFE ve ABD Sanayi üretimi izlenecek. Haftaya önemli veriler olacağını söylemek için.

Borsa Endeksi Soluklanıyor

Senaryomuz teknik olarak devam ediyor. Alçalan trend çizgisinin üzerine çıkan Endeks bu seviye üzerinde kalmayı başardı. Endekste hafif bir güç kaybı görünüyor. Trend çizgisine doğru yani 5280 seviyesine doğru kar satışları görülebilir ancak bu seviye üzerinde kaldığı sürece ilerleyen süreçte 5565 direncini zorlama gücünü elde edecektir.

Borsa Endeks Grafiği

Ons Altında 1805 ‘de İkili Dip

Ons Altında 1805 desteği iki kez test edildikten sonra güçlü bir tepki geldi. Bu desteğin çalışması durumunda tepki gelmesini bekliyorduk. Yaşanan gelişmeler, SVB olayları ve güvenli liman algısının artması ve Dolar endeksindeki gerileme, Ons Altında gelen tepkinin şiddetini arttırmış görünüyor. 1870 seviyesindeki 50 günlük ortalama oldukça güçlü direnç olabilir. Bu seviyeden satışlar gelmesi mümkün. Yatırımcıların Ons Altının geldiği noktada alım yönlü hareket etmemeleri piyasayı birkaç gün izlemeleri doğru olacaktır. 1870 üzerine yerleşmesi durumunda o takdirde alımlar gelebilir.

Ons Altın

Çocuğunuza Borsa Hesabı açın makalemi okumanızı tavsiye ederim.

KENDİNİZİ EĞİTİN. EĞİTİME ZAMAN AYIRIN.

Borfin Eğitimlerim için Görsele tıklayınız

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir