Hektaş (HEKTS) Son Gelişmeler – Yorum

Hektaş (HEKTS) dün KAP’a yaptığı açıklamada şirketin büyüme sürecinin sürdürülebilir şekilde devam edebilmesi için bedelli sermaye artırım yoluyla 2019 yılı içerisinde yaklaşık 150 milyon TL kaynak sağlanması planlandığını bildirdi. Buna bağlı olarak kayıtlı sermaye tavanını 100 milyon TL’den 400 milyon TL’ye arttıracağını açıkladı.


masanotları

Hektaş’ın mevcut ödenmiş sermayesi 75 milyon 857 bin TL. Şirket bedelli sermaye artırımının miktarını vermiş ancak yüzde olarak ifade etmemiş. Açıklamaya göre 150 milyon TL gelir bekleniyorsa ödenmiş sermayenin 225-226 milyon TL seviyesine yükseltilmesi beklenebilir. Bu ise %200 bedelli oranına isabet etmektedir. Bu hesap nominal değerli hisse için 1TL rüçhan hakkı isteneceğinden hareketle hesaplanmıştır. Yani bildiğimiz sıradan sermaye artırımı.

Kayıtlı sermaye tavanının 400 mn TL’ye yükseltilmesi sizi yanıltmasın. Şirketler sermaye artırımı yaparken sermaye tavanını geçemezler. Mevcut kayıtlı tavan 100 milyon TL olduğu için mecburen bu miktarı da artırmak zorunda.
Bu işlem için SPK’ya başvurular yapılacak. Bunun için bir süreç geçecek. Yanlış hatırlamıyorsam genel kurul kararına ihtiyaç bulunabilir. Yani olağanüstü genel kurul ilan edilebilir.

Bu kararın HEKTS için anlamı

Şirket benimde inceldiğim ve raporunu yazdığım bir şirket. En son 2018 yılı bilanço analizimde şirketteki büyümeye işaret etmiş ve olumlu görüş bildirmiştim. Hedef fiyatımı 13.50TL olarak belirlemiştim. Hisse bu fiyatın üzerine yükseldi ve şu an hedef fiyat seviyelerinde. Anlaşıldığı gibi çok ucuz bir şirket değil. Yanlış anlaşılmasın iyi bir şirket ama ucuz değil.

Son raporumda Hektaş’ın borçluluğuna işaret etmişim hatta bu konuda özel başlık atmışım. Bakın ne yazmışım; (Raporun linkini yazının sonunda bulabilirsiniz)


BORÇLULUK ARTIYOR

2018 yılı sonu itibari ile HEKTS’ın net borcu 337 milyon TL seviyesine ulaştı. Bu rakam 2017 yılı başında 65 milyon TL ve 2016 yılı başında ise 8 milyon TL gibi düşük bir seviyedeydi. Borçlanmanın artmasında yapılan tahvil ihraçları ile borçlanmanın etkisi oldu.

Son net borç / FAVÖK rasyosu 1.8x seviyesinde bulunuyor. Bu makul bir seviye. Şirket borcun kaldıraç etkisini şu ana kadar başarılı kullanmış görünüyor. Cari oran 1.5x ve likidite oranı ise 0.75x seviyesinde bulunuyor. Geçen yılki güçlü oranlar yok ancak mevcut seviyeler de makul.

Ancak burada şu notu belirtmek isteriz. Borçluluktaki artış hızının devam etmesi gelecekte şirket için borç sorunu yaratabilir.

2019 yılı 3 aylık dönemde net borç rakamı 403 milyon TL’ye ulaştı. Halen şirketin yıllık ürettiği faaliyet karına göre çok yüksek bir rakam değil. Hektaş rahatlıkla yıllık faaliyetleri ile bu borcu ödeyebilecek güçte. Ancak kısa vadeli borç çevirme oranları dediğimiz yani cari oran ve likidite oranı gibi rasyolar sınırda bulunuyor. Yani işletme sermayesi ihtiyacı olabilirdi. Nitekim şirket bunu görmüş ve dışarıdan yüksek faizle borçlanma yerine borsadan sermaye artırımı yolu ile kaynak sağlamayı seçmiş. Bence olumlu bir karar.

Borcun Artış Hızı Önemli

Burada önemli olan bu borç rakamının artış hızının önümüzdeki dönemde nasıl seyredeceği. Şu ana kadar oldukça hızlı bir şekilde arttı. Yukarıda geçmiş raporumdan alıntı yaptığım yerde yazmışım. 2016 yılında 8 milyon TL olan net borç son geldiğimiz noktada 403 milyon TL’ye ulaşmış. Bu hız sürdürülemez bir hız ve sanıyorum artık bu hızda devam etmeyecek. Daha kontrollü bir borç artışı göreceğimizi düşünüyorum.

2019 1Ç de Güçlü Sonuçlar Açıkladı

Bununla birlikte şirket faaliyetlerini oldukça iyi yönetiyor ve büyüme hızlı bir şekilde devam ediyor. 2019 yılının ilk çeyreğinde satışlar %61 büyürken, FAVÖK karı %68 artış sağladı. Net kar %51 büyüme ile 67.7 milyon TL oldu.

Şirket neredeyse benim 2019 yılının tamamı için olan beklentilerimin yarısına yakınını ilk çeyrekte gerçekleştirdi. Bu beklentilerle 13.50 olan hedef fiyatımın yukarı yönlü revize edilmesi zaten muhtemel. Ancak bunun için 6 aylık bilançoyu görmekte fayda olduğunu düşünüyorum. HEKTS için borç kontrol altında kaldığı ve faaliyetlerdeki büyüme devam ettiği sürece uzun vadede pozitif görüşümü koruyacağım.

Yapılacak sermaye artırımı haberi ilk etapta hissede negatif etki yapacaktır. Nitekim hisse bugün %5 düşüş gösterdi. Maalesef borsamızda bedelli artırımlar yatırımcılar tarafından sevilmiyor. Oysa doğrudan nakit girişi olması nedeni ile olumlu bir gelişme. Hiçbir faydası olmayan bedelsiz artırımlar ise yatırımcıların gözdesi konumunda.


hekts

Hisse Yılbaşından Bugüne yaklaşık %50 yükseldi

HEKTS yıl başından bugüne borsa ‘da %50’ye yakın bir yükseliş gösterdi. Bence değerine yakın noktalara doğru ulaşmıştı. 6 aylık bilanço sonuçlarına göre yeni bir analiz yapacağım ve hedef değerimi gözden geçireceğim. Uzun vadede büyüme sürdüğü sürece ve borç kontrol altında kaldığı sürece pozitif görüşümü koruyacağım. En önemli şey borç artış hızının nasıl seyredeceği ve şirketin nakit üretme yeteneğinin sürdürülebilir şekilde büyümesini devam ettirmesi. Kısa vadede ise dalgalanmalar olabilir. Ocak ayından bugüne hızlı yükselişin etkisi de kısa vadeli dalgalanmalarda etkili olan bir faktör olacaktır.

Teknik olarak 13.32 ve 13 seviyeleri güçlü destekler olarak izlenebilir. Büyük resimde 12.50 seviyesinin altına gerilemediği sürece pozitif görünüm korunabilir.

HEKTS 2018 yılı analizimi okuyabilirsiniz. 

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir