HEKTS 2020/12 Bilanço Analizi

Hektaş (HEKTS) 4Ç20’de yıllık %76 artışla 61.1 milyon TL net kar açıkladı. Kar rakamındaki bu artışta aynı dönemde satış gelirlerinin %145 artması etkili oldu. Net satışlar 2020 yılının son çeyreğinde 304 milyon TL ile rekor çeyrek satış gelirini oluşturdu. Satışlardaki bu gelişim kardaki artışı beraberinde getirdi. Aynı dönemde FAVÖK yıllık %90 artışla 64.6 milyon TL oldu.

masanotları

Son çeyrekte kar marjları önceki yılın aynı çeyreğine kıyasla 6-7 puan gerileme gösterdi. Brüt Kar marjı 8 puana yakın düşüşle %30 seviyesinde oluşurken, FAVÖK marjı 6.2 puan düşüşle %21.3 seviyesinde oluştu. Karlılıktaki bu düşüşte Pandemi sürecinde sektörde stokları eritmek için yapılan agresif fiyat düşüşleri etkili oldu. HEKTS bu fiyat hareketlerine karşılık vermek zorunda kaldı. Genel olarak yılın son çeyreğini satış gelirleri bakımından oldukça güçlü tamamlamış.

2020 Yılının Tamamına Bakış

Bu sonuçla birlikte HEKTS, 2020 yılını %29 artışla 188.3 milyon TL net kar ile tamamladı. Satış gelirleri %38 büyüdü ve 1 milyar TL seviyesine ulaştı. FAVÖK %4 gibi sınırlı bir artışla 264 milyon TL seviyesinde oluştu.

Burada önemli gözlemlerimizi eklemek isteriz. Satış gelirleri 2020 yılında dolar bazında 145 milyon $ oldu. Bu rakam tarihin en yüksek cirosuna karşılık geliyor. HEKTS 2017 yılına kadar yılda 60-65 milyon $ sabir ciro gerçekleştiren bir şirket konumundaydı.

FAVÖK Marjı ise %26 ile 2018-2019 yıllarındaki %34-36 seviyelerinden uzak kaldı. Bunda Pandemi sürecindeki fiyat savaşlarının etkisi oldu.

Hektaş için uzun vadede FAVÖK Marjı’nın yeniden %30 seviyelerine çıkıp çıkmayacağı önemli olacak. Pandemi etkisinin ortadan kalkması ve sektördeki gelişmlerin normale dönmesi ile bu beklenebilir.

Organomineral gübre satışları ton bazında %104 arttı

Tonaj bazında satış hacmi 2020 yılında %64 arttı ve 52 bin tondan 85.5 bin tona yükseldi. Bu rakamın içerisinde Organomineral gübre satışları %104 artışla 30.7 bin ton’dan 62.7 bin tona yükseldi. HEKTS çok uzak değil 2018 yılında 7 bin ton organomineral gübre satışı yapıyordu. Bu segmentteki agresif büyüme kendisini gösteriyor.

Şirket faaliyet raporunda sektöre hızlı şekilde giriş yapmış olduğu Yara ve Agrichem ürün gruplarında ivmeli satışların sürdüğünü, Pet Care ürün gruplarında ise distribütör kanalı ile genişlemenin devam ettiğini belirtiyor.

Borçluluk oranına baktığımızda net borç / FAVÖK oranı 2020 yılı sonu itibari ile 3.7x seviyesinde. Bu oran 9 aylık dönemde 3.9x seviyesindeydi. Küçük bir iyileşme var. Ancak 2020 yılına başlarken bu oranının 1.6x seviyesinde olduğunu hatırlatmakta fayda var. Şirket’in borçluluk oranı son bir yılda yükseldi. Net borç son bir yılda 417 milyon TL’den 981 milyon TL seviyesine ulaştı. Bu gelişmeyle birlikte cari oran 1.3x ve likidite oranı 0.9x ile standart seviyelerde bulunuyor. Net borç / FAVÖK oranının 4x seviyesinin altında olmasını olumlu karşılıyoruz. Şirket’in borç rakamı artmış olsa da tehlike seviyelerinde değil. Diğer yandan finansal borçlar artmış olsa da finansman giderlerinde 103 milyon TL’den 94 milyon TL’ye gerileme olmasını olumlu karşılıyoruz.

Genel olarak 2020 yılında ton bazında satışlardaki artış damga vurmuş diyebiliriz. Fiyat baskısı nedeni ile ciroda sınırlı atış görünüyor. ancak dolar bazında cironun yükselmesi çok olumlu. Bunda son çeyrekteki satış performansı etkili olmuş. Borçlanma kontrol edilebilir seviyede bulunuyor. Şirket’in borç yönetimine hassas olduğunu gerekli tedbirleri aldığını önceki yıllarda izlemiştik.

HEKTS yıllık dolar bazında satışlar

Son Gelişmeler

HEKTS 29 Aralık 2020 tarihli Yönetim kurulu toplantısında aşağıdaki kararları almıştı. Bunları bir hatırlayalım,

Veteriner ilaçları iş kolunda inorganik büyüme amaçları doğrultusunda; bu alanda faaliyette bulunan Arma İlaç San. ve Tic. A.Ş.’nin paylarının tamamının OYAK Biyoteknoloji San. ve Tic. A.Ş.’den devralınması.

Şirketimizin tohum iş kolunda inorganik büyüme amaçları doğrultusunda; Avustralya’da kurulu bir start up şirketi olan Agriventis Technologies Pty Ltd.’nin % 51 paylarına sahip olan OYAK Sermaye Yatırımları A.Ş.’den sahip olduğu payların tamamının satın alınması.

227.571.100 TL olan ödenmiş sermayesinin 400.000.000 TL bedelli 232.428.900 TL bedelsiz olmak üzere 860.000.000 TL’ye çıkarılması, bu amaçla kayıtlı sermaye tavanının 1.000.000.000 TL’ye yükseltilmesi için gereken işlemlere başlanmasına karar verdi.

İlgili kararlar ile HEKTS Takımsan Tarım kimya, Areo tohumculuk Arge Sanayi, Ferbis Tarım, Sunset kimya şirketlerine ilave olarak iki şirket saha konsolide ederek bir holding yapısına bürünmeye başlamıştır. Daha geniş kapsamlı bir şirket olma yolunda ilerlemektedir.

Şirketin faaliyet raporu için tıklayınız.

Değerlendirme ve Hedef Fiyat

Sermaye artırımı ile şirkete 400 milyon TL nakit girişi sağlanacak olup, bu giriş borç rakamında ciddi düşüşe neden olacaktır. Ayrıca uzun vadede özellikle Areo tohumculuk’un geliştirdiği kuraklığa dayanıklı tohum çalışmaları HEKTS için büyük bir önem taşımaktadır. Başarılı olunması durumunda şirket’in küresel bir firma olması açısından önem arz etmektedir. Uzun vadede büyüme sürecinin devam edeceğini düşündüğümüz HEKTS için pozitif görüşümüzü koruyoruz. HEKTS için İNA modelimize göre 16TL hedef fiyatımızı 30.80TL’ ye yukarı revize ediyoruz. Ancak uzun vadede şirketteki gelişime bağlı olarak değerlendirmelerimiz devam edecek. Hisse değerine yakın olsa da uzun vadede pozisyonlar korunabilir.

Önceki Hektaş HEKTS raporumada göz atabilirsiniz.

Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

“HEKTS 2020/12 Bilanço Analizi” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir