TAVHL 2021/06 Bilanço Analizi

Tav Havalimanları (TAVHL) 2Ç21 finansallarını açıkladı. Şirket 332 milyon TL net zarar açıklarken, piyasa beklentileri 200-300 milyon TL arasında bir zarar beklentisine sahipti. Beklenti aralığının bir miktar üzerinde zarar geldiği söylenebilir. Bunun yanında 700 milyon TL’ye yakın zarar bekleyen analistlere kıyasla iyi bir sonuç denilebilir. Sadece net kar/zarar rakamı olarak bakarsak, bu zararda Özkaynak Yöntemi ile değerlenen yatırımlardaki zararların ve finansman giderlerinin etkili olduğu söylenebilir. Şirket 1Ç21’de 552 milyon TL kar açıklamıştı. Bunda  ilk çeyrekte TAV Tunustaki borç yapılandırmasından sağlanan finansal gelirler etkili olmuştu. 2Ç21’de bunun etkisi olmadığı için zarar oluştu.

masanotları

Bununla birlikte operasyonel açıdan bakıldığında TAVHL için 2019 yılından bu yana en iyi çeyrek performansını açıkladığı söylenebilir. Şirket’in cirosu 2Ç20 dönemine göre TL bazında %336 artışla 940 milyon TL oldu. Cirodaki büyümede yolcu tarafındaki olumlu gelişmeler ve portföye yeni eklenen Almatı’nın pozitif katkısı etkili oldu. 95mn€ olarak gerçekleşen ciroda 19.5mn€ Almatı’dan katkı geldi. Brüt kar marjı 2Ç21’de %34.7 ile güçlü görüntü çizdi. Maliyet yönetimleri bunda etkili oldu.

FAVÖK tarafında aynı dönemde 262.4 milyon TL FAVÖK karı yazdı. 1Ç21 de 33.1 milyon TL zarar ve 2Ç20’de 178 milyon TL zarar açıklamıştı. TAVHL bu dönemde 81.2 milyon TL Esas Faaliyet Karına geçti. 2Ç20’de 249 milyon TL zarar ve 1Ç21’de 124.3 milyon TL zarar açıklamıştı. FAVÖK Marjı %28 seviyesinde oluşurken, karlılıkta her alanda önemli sıçramalar görülüyor.

6 Aylık Sonuçlar

Bu sonuçlarla 2021 yılının ilk yarısı tamamlandı. 6 aylık sonuçlara göre TAVHL 220.5 milyon TL net kar açıkladı. Bu karda ilk çeyrekteki rakamın etkisi var. Şirket’in satış gelirleri %46 büyüme ile 1.479 milyon TL seviyesinde oluştu. FAVÖK karı 229 milyon TL oldu. Geçen yıl aynı dönemde 71 milyon TL FAVÖK zararı vardı.

Brüt kar marjı aynı dönemde 7 puan artışla %32 olurken, FAVÖK Marjı eksi seviyeden %15.5 seviyesine ulaştı. Bu sıçramada 2Ç dönemdeki toparlanmanın etkisi büyük. Euro bazında ise ciro %10 artışla 156 milyon € oldu. FAVÖK 24 milyon € seviyesinde gerçekleşti ve 23 milyon € net kar açıkladı.

TAVHL
TAVHL FAVÖK Marjı

Toparlanmadaki Etkili Faktörler

Geçen yıla göre görülen bu toparlanmada yolcu tarafındaki toparlanma, Almatı Hava limanı’nın Mayıs ayından itibaren devreye girmesi ve güçlü pozitif katkısı ile Tunus’ta gerçekleştiren finansal yeniden yapılandırma ön plana çıkıyor.

Yönetim Kurulu Başkanı’nın mesajlarında ön plana çıkan diğer konular ise şu şekilde. Faaliyet giderlerinin pandemi öncesi 2019 yılındaki değerlerin altına gerilemesi karlılıkta ve maliyet yönetiminde etkili olmuş görünüyor. Haziran ayında itibaren Türkiye’den Almanya, Polonya ve Ukrayna’ya karantinasız uçuşların mümkün hale gelmesi pozitif etkiledi. Bu üç ülkeye ait yolcu sayısının TAVHL’nin toplam dış hat yolcu sayısının %63’ünü oluşturuyor olması bu gelişmeden fayda sağlamasına neden oldu.  Ayrıca Kuzey Makedonya’nın yeşil listeye girmesi ve Gürcistan’ın karantinasız seyahat imkanına kavuşması da etkili oldu.

Başkan verdiği mesajda, mevsimsel olarak en kuvvetli çeyreğin üçüncü çeyrek olduğunu belirtirken, karantinasız seyahat imkânlarının devam etmesi koşulu ile 3Ç21 döneminin çok daha güçlü olmasını beklediğini belirtiyor.

Yatırımcı Sunumu için tıklayınız.

Faaliyet Raporu için tıklayınız. Yönetim Kurulu Başkanı’nın mesajının Türkçesini bulabilirsiniz.

Yatırımcı sunumunda 2021 yılına yönelik beklentiler paylaşılmamış. Bunda haksız olduklarını söyleyemeyiz. Pandemi sürecinin ne tarafa doğru evrileceği halen belirsiz. Ancak karantinasız seyahat koşullarının mevcut durumunu korumayarak devam etmesi durumunda TAVHL için daha güçlü bir ikinci yarıyıl beklenebilir.

Genel Düşünce

Genel olarak TAVHL için piyasa çarpanları çok sağlıklı görünmüyor. Ancak fd/favök çarpanı 44x seviyesinde bulunuyor ve bu pandemi öncesi 2015-2019 yıllarının ortalaması olan 7x seviyelerinin çok üzerinde. Yine Fd/satış çarpanı 6.2x seviyesinde ve yine aynı dönem ortalaması olan 2.7x seviyesinin çok üzerinde. Ancak karlılığın toparlanması ile bu çarpanların hızla düşeceğini biliyoruz. Şu haliyle TAVHL mevcut toparlanmayı fiyatına yansıtmış görünüyor. Pd/dd ise 0.81x ile 1.80x ortalamanın çok altında.  En azından ilerleyen süreçte sektörün normale dönmesi durumunda en azından 28.20TL olan defter değeri fiyatına gelmesini beklemek yanlış olmaz. Diğer çarpanlara göre ise normal şartlarına kavuşan bir TAVHL hissesinin çok daha yüksek değerlemeleri hak etmesi beklenir. Ancak bu uzun vadede olacak görünüyor. Pandemi belirsizliği sürdüğü sürece hızlı toparlanma beklemek doğru olmayabilir.

TAVHL PD/DD Grafiği
TAVHL Özet Gelir Tablosu, milyon TL

Çocuğunuza Borsa Hesabı Açın makalemi okuyabilirsiniz.

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir