TCELL Turkcell İçin Düşüncelerim

2019 yılında en güçlü bilanço açıklayan şirketlerden birisi Turkcell TCELL oldu. Şirket 2019 yılı 9 aylık dönemde satışlarını %19, FAVÖK karını %16 arttırdı. Net kar ise %115 arttı. 3Ç19 döneminde net karı yıllık 3 kata yakın artış gösterdi. Toplam abone sayısı 37.3 milyona yaklaştı. Sadece son çeyrekte 526 bin abone kazandı. Bunlar gerçekten başarılı bir performans.

masanotları

Güçlü Büyüme

Turkcell için dikkatimi çeken noktalar bulunuyor. Bunlardan ilki güçlü büyüme performansı ve Şirket’in büyüme performansını önümüzdeki yıllarda koruma yönündeki arzusu. Şirket önümüzdeki üç yıl içerisinde her yıl 1 milyon abone kazanmayı planlıyor. Gelirlerini yılda ortalama %13-16 arasında arttırmayı hedefliyor.

Dijital Alanda Agresif Büyüme

Bir diğeri ise Dijital iş çözümleri alanındaki yıllık %48 gibi yüksek büyüme göstermesi. Grup şirketleri içerisindeki Techfin gelirleri, toplam gelirler içerisinde %3.8 paya sahip. Şirket’in FAVÖK marjı ise %54.4 gibi yüksek seviyede. Turkcell’in toplam FAVÖK marjı ise %44.7 seviyesinde. Buna bakıldığında Techfin’in oldukça yüksek karlılığa sahip olduğu görülebilir. Turkcell önmüzdeki yıllarda dijital uygulamalara yaıtırm yapmayı planlıyor. Bu alandan elde ettiği gelirleri önümüzdeki üç yılda 2.5 kat arttırmak hedefleri arasında. Bu alandan gelen gelirlerin toplamdan aldığı pay artması Turkcell toplam FAVÖK marjınıda üst seviyelere taşıyacak.

Paycell Dikkat Çekiyor

Bir diğer dikkat çeken nokta ise Paycell. Toplam gelirleri bu yılın 9 aylık döneminde 175.1 milyon TL olurken, Turkcell’in toplam gelirleri içerisindeki payı şimdilik %1 seviyesinde. Finanscell’in Turkcel kurumsal segmentine hizmet vermeye başlaması, İstanbulkart ile paycell entegrasyonu ve büyük müşteriler, perakendeciler ve restoran zincirleri ile anlaşmalar yapması dikkatimi bu şirkete yoğunlaştırıyor. Paycell işlem hacmi 3Ç19 döneminde 1.4 milyar TL seviyesinde oldu. Bu yaklaşık yıllık 5.6 milyar TL işlem hacmine karşılık gelmekte. Şirket 2022 yılına kadar Paycell’in işlem hacminin 41 milyar TL seviyesine çıkmasını bekliyor. Bu Paycell’in yıllık gelirlerinin 175 milyon TL’den 1 milyar TL’ye çıkması anlamına geliyor. FAVÖK marjının %73 gibi yüksek olduğunu dikkate alırsak, bu durum ileride Tukcell’in (TCELL) karlılığını yukarı taşıyacak önemli bir faktör olabilir. Şirket’in techfin alanındaki markası olan Paycell’in Türkiye’nin en çok tercih edilen ödeme platformu haline getirilmesi hedefleniyor.

Uluslararası operasyonları ise FAVÖK marjına ciddi katkısı devam ediyor. Uluslararası gelirlerin toplam gelir içerisindeki patı %7.8 seviyesinde bulunuyor. Burada Ukrayna pazarındaki büyüme öne çıkıyor.

TCELL’in yatırımcı sunumuna göz atmanızı tavsiye ederim.

2020’de Gündem 5G

Bunların dışında TCELL tüm stratejisini 2020 yılındaki 5G teknolojisine yoğunlaştırmış durumda. Şu anda 4.5G ile 5G hizmeti sunmayı başarıyor ve 5G teknolojisine hazır görünüyor. Özellikle kablosuz alt yapı gelirleri yükseliş gösterecek.

Ek olarak yapay zeka alanında Şirket yakında “yaani sesli asistan” ile kullanıcılarının karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Ayrıca yapay zeka destekli özgün çözümlerle müşterilerine hizmet sunmayı sürdürecek. 2020 yılında robotik teknolojiler, Endüstri 4.0, nesnelerin interneti, büyük veri, siber güvenlik ve bulut teknolojileri Turkcell’in odaklanacağı konular arasında yer alacak.

Şirket net borç / favök oranı 0.9x seviyesinde ve düşük. Borç çevirme sorunu bulunmuyor.

TCELL ’de yukarıdaki gelişmeler 2020 için pozitif hikayeler olarak öne çıkıyor. Sektördeki büyümenin güçlü şekilde devam etmesi de beklentileri güçlendiriyor. Şirket için 17.42TL hedef fiyatımı şimdilik koruyorum. Gelecek sonuçlara göre tekrar değerlendirme yapılır. Buna göre mevcut 14.48TL fiyata göre %20 yükseliş potansiyeli bulunuyor.

Bu yazımda dikkatinizi çekebilir. Akçansa Hakkındaki Düşüncelerim

Temettü Şirketleri 2020 

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

“TCELL Turkcell İçin Düşüncelerim” için 4 yanıt

 1. Tuncay bey, temmetu hissesi alirken en fazla kac hisse secilmeli? Yoksa tek hissede mi kalinmali?
  Birde ikinci sorum, bir kerede yuklu yatirip her sene temmetuyu ekleyip beklemekte mantiklimi? Yoksa ara ara biriktirmekmi daha mantikli?
  Selamlar hollandadan dun radyodada demistiniz holllandadanmi dinleyicimiz var diye, evet var hem dinleyici hem yazilarinizi hep okuyan takip eden.
  Selamlar hollandadan
  Yunus aydin

  1. Yunus bey, bunun için Temettü Şirketleri 2020 yazımı okumanızı tavsiye ederim. sorularına yanıt bulabilirsiniz.

 2. Merhaba tuncay bey, Varlik fonun yonetimde soz sahibi olmasi yonetim seklini ve amacini degistirir mi sizce ? Devletin turcelli almasinin ne gibi olumsuzluklari olabilir ?
  Yanitlarsaniz cok sevinirim tuncay bey.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir