TRKCM 2019/09 Bilanço Analizi

Trakya Cam (TRKCM) 25 Ekim tarihinde 3Ç19 sonuçlarını açıkladı. Şirket 3Ç19’da 170 milyon TL net kar açıklarken, geçen yıl aynı çeyreğe göre %37 düşüş gerçekleşti. Aynı dönemde satış gelirleri %2.2 düşüşle 1.630 milyon TL ve FAVÖK %5 gerileme ile 280 milyon TL seviyesinde oluştu. Kardaki düşüşün daha fazla olmasında geçen yıla göre daha düşük yatırım faaliyeti geliri yazması oldu.

masanotları

Kar marjları ise 3Ç18 dönemine göre yatay seyretti. Brüt kar marjı %32 ve FAVÖK marjı %17 seviyesinde oluştu. Kar marjlarında bir önceki çeyreğe göre 1-2 puanlık iyileşme olmasını not almakta fayda görüyorum. Gelecek çeyreklerde de karlılıkta iyileşmelerin devam etmesi durumunda şirket için kötünün geride kaldığı söylenebilir.

Geçen yıl %50 hissesini satın aldığı HNG Float Glass Limited ve Güney İtalyadaki Sangalli Manfredonia ‘nın varlıkları 2Ç18 sonunda konsolide edilmeye başlanmıştı. Bu nedenle bu çeyrek bilanço karşılaştırma açısından daha anlamlı.

Satışlar

Satış gelirlerinde ton bazında %4 düşüş olurken, fiyatlama ve üretim miksi ile kur etkisi %2’lik pozitif katkı sağlamış. Sonuç olarak satış gelirleri %2 gerileme gösterdi.

Gelirler içerisinde uluslararası satışların payı %55, yurtiçi gelirlerin payı %45 oldu. Yine toplam satış geliri içerisinde mimari camların payı %64 ve otomotiv camı %36 oldu.

Toplam düz cam üretimi 3Ç19’da 647 bin ton ile yıllık bazda %8 arttı. Geçen yıl Bulgaristan fabrikası soğuk bakım nedeni ile 3Ç18’de durmuştu. Bunun etkisi var. Toplam oto cam üretimi Türkiye ve Bulgaristan’daki düşük üretimler nedeni ile 3Ç19’da yıllık %6 geriledi.

Toplam satış hacmi ise 3Ç19’da %4 düştü. Hacim bazında yurtiçi satışların payı %46 oldu.

Bölgeler Bazında Satışlar ve Üretim

Türkiye gelirler içerisinde en payı paya sahip olmakla beraber, %11 artış gösterdi. Yurtiçinde yapılan fiyat düzeltmeleri etkili oldu. TRKCM şu ana kadar toplam %11.5 fiyat artışı gerçekleştirdi. Bunun sonuncusu Ağustos sonunda yapılan %6.5 fiyat artışı oldu. Bunun etkilerini son çeyrekte görebileceğiz.

Rusya bölgesinde toplam satış hacmi %1 artarken, Avrupa bölgesinde satış hacmi %15 geriledi. Avrupa gelirleri TL bazında %22 düştü, Rusya gelirleri TL bazında %12 arttı.

Yatırım Faaliyetlerinden Gelirler

Şirket yatırım faaliyetlerinden 3Ç19,’da 14 milyon TL gelir yazarken, geçen yıl aynı dönemde 288 milyon TL gelir yazmıştı. Net kardaki geçen yıla oranla daha sert düşüşün önemli nedeni bu.

Net finansal giderler 3Ç192da 10 milyon TL olurken, geçen yıl aynı çeyrekte 255 milyon TL olmuştu. Bu gelişme net kara katkıda bulundu.

Eylül sonu itibari ile TRKCM net borcu 1.3 milyar TL seviyesinde bulunuyor. Net Borç / Favök oranı ise 0.9x seviyesinde ve oldukça düşük. Cari oran 1.40x ve likidite oranı ise 1.03x ile ideal ve güçlü seviyelerde. Borç çevirme sorunu bulunmuyor.

Yabancı para pozisyonu ise 207 milyon $ döviz fazlası (uzun pozisyon) ve 86 milyon € döviz açığı (kısa pozisyon) şeklinde. Net olarak 694 milyon TL değerinde döviz fazlası bulunuyor.

Şişe Cam Eylül ayında TRKCM hissesi aldı

Şirket ana hissedarı Şişe Cam, 17 Eylül tarihinde Borsa İstanbul’dan Trakya Cam hissesi almaya başladı. 17 Eylül ve 14 Ekim tarihleri arasında 2.67-2.85 fiyatları arasında yaklaşık 11 milyon 700 bin lot TRKCM hissesini borsadan aldığını bildirdi. Bu alımı şirkete duyulan güven bakımından olumlu buluyorum.

Projeksiyon ve Hedef fiyat

Gelen sonuçlar 2019 yılı beklentilerime paralel gerçekleşiyor. Yıl sonu satış geliri beklentimi 6.463 milyon TL, FAVÖK beklentimi 1.131 milyon TL ve net kar beklentimi 633 milyon TL olarak aynen sürdürüyorum. Hatırlayacağınız üzere 30 Temmuz tarihindeki analizimde beklentilerimi bu seviyelere aşağı yönlü güncellemiştim.

Sonuç olarak TRKCM için uzun vadeli hedef fiyatımı 4.22TL seviyesinde korumaya devam ediyorum. Mevcut 2.96TL olan borsa fiyatına göre uzun vadede %42 yükseliş potansiyeli sunuyor.

Değerlendirme

TRKCM ‘ın açıkladığı finansallarda genel anlamda sürpriz yok. Dikkatimi çeken noktaları şöyle belirtebilirim. Avrupa tarafında İtalya’nın tatil sezonundan çıkmasıyla son çeyrekte bir miktar hızlanma görülebilir. Diğer yandan yurtiçinde yapılan fiyat ayarlaması son çeyrekte etkisini gösterecek. Avrupa tarafı zayıf kalmaya devam edecek görünüyor. Ancak yurtiçinde düşen faizlerin otomotiv ve inşaat sektörlerine hareketlilik getirmesi durumunda satışlar desteklenebilir. Bütün bunların dışında hisse 2018 Eylül ayından bu yana %33 geriledi. Daha fazla düşmüştü ama son üç aylık dönemde %13 yükseliş gösterdi. Mevcut fiyatın büyün olumsuzlukları yansıttığı ve gelecek çeyreklerde daha iyi sonuçların gelme beklentisi ile uzun vadede iyi bir yatırım fırsatı düşüncemi koruyorum. Özellikle ana hissedarın 11.7 milyon lot hisse alımı bu konudaki beklentilerimi destekliyor düşüncesindeyim.

Hisse günlük grafiklerde teknik olarak ortalamaların üzerine çıkarak al konumunda bulunmasının yanında haftalık grafiklerde 50-haftalık ortalamasının bulunduğu 3 seviyelerinin üzerine henüz yerleşmedi. Hissenin 3 seviyesi üzerine yerleşmesi ve bir iki hafta bu seviyenin üzerini tasdik etmesi durumunda yukarı trend için ciddi sinyaller oluşmaya başlayacak.

TRKCM 2019/06 bilanço analizimi okumak isterseniz tıklayınız. 

TRKCM 2019/09

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir