TTKOM 2019/09 Bilanço Analizi

Türk Telekom (TTKOM) 3Ç19 da 1.117 milyon TL net kar açıkladı. Şirket geçen yıl aynı dönemde 2.845 milyon TL zarar açıklamıştı. Şirket’in karlılığı aslında sürpriz değil. Bu yılın başından bu yana iyi bilançolar getirmeye devam ediyor. Bunda satış gelirlerindeki büyümenin devam etmesi, verimliliğin artırılması sonucunda kar marjlarında sağlanan 3-4 puanlık artış ve geçen yıla kıyasla çoğunluğu kur farkından kaynaklanan finansman giderlerinin bu yıl alınan önlemlerle oldukça azalması etkili oldu.

masanotları SASA

Hem Geçen yıl Hem önceki çeyreğe göre performans artarak devam ediyor

3Ç19 sonuçları hem geçen yıl aynı çeyreğe göre, hem önceki çeyreğe göre daha iyi. Daha fazla satış, daha fazla faaliyet karı ve daha fazla net kar elde edilmiş. Operasyonel sonuçların yanında kar marjlarında da hem yıllık hem de önceki çeyreğe göre ilerlemeler görülüyor. FAVÖK marjı 3Ç19’da %48 seviyesinde olurken, geçen yıl aynı döneme göre 5 puan, önceki çeyreğe göre 2 puanlık artış var. Bunda şirketin verimlilik konusundaki atmış olduğu adımların etkileri görülüyor. ,

Bu sonuçla birlikte TTKOM 2019 yılının 9 aylık dönemini 1.862 milyon TL net kar ile kapadı. Şirket geçen yıl 9 aylık dönemde 3.605 milyon TL zarar açıklamıştı. Bu zararda 7.7milyar TL seviyesine ulaşan net finansal giderler ön plandaydı. Bu yıl net finansal giderler 2.7 milyar TL seviyesine ciddi bir düşüş gerçekleştirdi.

Aynı dönemde satış gelirleri %16 büyüme hızını koruyarak 17.373 milyon TL seviyesinde ve FAVÖK rakamı ie %30 artışla 8.250 milyon TL seviyesinde oluştu.
Tüm Alanlarda İlerleme Performans ve Verimlilik artıyor

Şirket tüm alanlarda gelirlerini ve karlılığını artırmış görünüyor. Satışlarda en büyük payı alan Mobil gelirleri 3Ç19’da yıllık %17, ikici paya sahip Sabit Genişbant verileri aynı dönemde %21, Sabir ses gelirleri %2, Kurumsal veri gelirleri %8 büyüme gösterdi.

Yine tüm alanlarda verimlilik artmaya devam etmiş görünüyor. Sabit segment ve Mobil segment gruplarında FAVÖK marjları geçen yıl 9 aylık döneme göre sırasıyla 4 ve 10 puan yükselmiş. Bu gelişmede personel giderleri ve ticari giderlerin satışlar içerisindeki payını düşürmeleri büyük rol oynamış.

Ayrıca şirketin abone kazanımları devam etmiş.

Borçluluk Düşmeye Devam Ediyor

Eylül sonu itibari ile TTKOM’un net borç/FAVÖK oranı 1.55x seviyesine geriledi. 2018 yılının 3.çeyrek döneminde gördüğü 2.30x seviyesinden bu yana sürekli borçlulukta düşüş var. Net borç rakamı 16.5 milyar TL seviyesinde bulunuyor.

Şirket’in yabancı para pozisyonu ise alınan koruma önlemleri sonrasında 446 milyon $ seviyesine geriledi. Hatırlayacağınız üzere geçen yıl yaşanan hızlı kur artışları neticesinde TTKOM’un başını ağrıtan ve büyük zarar yazmasına neden olan konu yabancı para açığı idi. 2018 yılı başında bu rakam 2.6 milyar $ seviyesindeydi. Son dönemde alınan önlemler şirketin kur riskinin ciddi şekilde minimize olmasını sağladı. Bu düşük finansman gideri olarak bilançoya yansımaya devam ediyor.

İşletme ve yatırım faaliyetlerinden sağlanan nakit akışları ise sürekli artarak 3Ç19’da 4 milyar TL seviyesini yakalamış görünüyor.

Şirketin internet sitesinde hazırlamış olduğu yatırımcı sunumu oldukça detaylı bilgiler veriyor. İncelemenizi tavsiye ederim. Linki aşağıda veriyorum.

http://www.ttyatirimciiliskileri.com.tr/Raporlar/2019/Yatirimci_sunumu_kasim.pdf


Projeksiyon ve Hedef fiyat

TTOM kendi beklentilerinde fazla değişiklik yapmadı. 2019 yılı satış gelirlerinin %15 artmasını FAVÖK rakamının yaklaşık 11 milyar TL seviyesinde oluşmasını bekliyor. Burada FAVÖK beklentisinin üst sınırı 10.5 milyar TL seviyesindeydi ve bu sınırın üzerine sınırlı şekilde çıkacağını öngörüyor.

29 Temmuz tarihindeki analizimdeki beklentilerimde Şirket için 2019 yılını 23.571 milyon TL satış geliri beklentimi koruyorum. Buna karşılık 9.9 milyar TL FAVÖK beklentimi 11 Milyar TL seviyesine revize ediyorum. Buna göre TTKOM için uzun vadeli hedef fiyatımı 7.29TL seviyesinden 7.50TL seviyesine revize ediyorum. Borsa kapanışı olan 6.19TL fiyata göre %21 yükseliş potansiyeli bulunuyor.

Genel olarak TTKOM un finansal sonuçları borsada açıklanan diğer bilançolara göre oldukça başarılı. Mevcut olumlu beklentiler hissede fiyatlanmaya devam edebilir. Hisse teknik olarak dün 6 seviyesindeki direncini geçmiş durumda. Bu seviye üzerinde tutunmayı başarır ve 6 seviyesinin üzerine yerleşirse ilk etapta 6.65 direncine doğru yükseliş görebiliriz. Bu seviyenin üzerinde 7.15 ve 7.40 dirençleri görülüyor. Buna karşın yeniden 6 seviyesinin altına gerilemesi durumunda ise teknik kar satışları güçlenebilir. Bu durumda 5.86 bölgesinde tutunup tutunmayacağı önemli olabilir.

TTKOM GRAFIK

Ayrıca Şirket’in %55 hissesi aralarında bankaların bulunduğu LYY Telekomünikasyon şirketine ait bulunuyor. Bankaların asıl faaliyetlerinin bir Telekom firmasına ortak olmak olmadığını düşünürsek bu hisselerin ilerleyen dönemde satılmasının gündeme gelmesi hissede beklentileri yükseltebilir ve bu durum hisseyi destekleyebilir.

TTKOM 2019/06 analizimi okuyabilirsiniz. 

TTKOM 201909

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir