Borsa’da Satışların Nedeni Belli Oldu

Borsa Endeksin bir süredir beklediğimiz kar satışları Cuma günü güçlendi diyebiliriz. Endeksi %3.24’lük düşüş yaşarken, haftalık kayıp %2.61 seviyesinde oluştu. Satışların genel olarak Bankalar başta olmak üzere endeks hisselerinde yoğunlaştığını gördük. Böylece 8 haftadır art arda yükselen endeks, bir mola vermiş oldu. Kar satışlarının beklendiğini söylememize gerek yok. Sadece bu kar satışlarının 8200 seviyesinin üzerinde bir noktadan mı yoksa bu seviyenin altında bir zaman mı geleceğini izliyorduk. 8200 direncinin altından bir noktada gelmiş oldu.

masanotları borsa

Cuma günü gelen satışların arkasında Mehmet Şimşek’in istifasına yönelik dedikodular olduğunu düşünürken hafta sonu TCMB’nin menkul kıymet tesisi ile ilgili tebliğdeki değişiklikleri geldi. Cuma günkü satışın nedeni böylece aydınlanmış oldu.

TCMB Tebliğ Değişiklikleri Neler Getiriyor?

TCMB değişikliklerinde özellikle TL KKM’deki hesap sahiplerini normal TL Mevduata geçiş yapmaları amaçlanıyor. Bu konuda görevi yine bankalara veriyorlar. Dövizden KKM hesaplarında vade sonunda minimum %5 dönüşüm oranı, TL’den KKM hesaplarında ise minimum %50 dönüşüm oranı getirildi. Önceki %57 sınır ve kredi faizlerindeki sınırlama kaldırıldı. Bunlara ek olarak 1 aydan kısa vadeli döviz tevdiat hesaplarına uygulanan zorunlu karşılık oranı 4 puan artırıldı ve %29 yapıldı.

ZK karşılığının arttırılması TCMB brüt rezervlerini destekleyecektir. Yukarıdaki dönüşüm oranlarının altında kalan bankalar ise aradaki fark kadar menkul kıymet tesis edecekler. Yani düşük faizli tahvil almak zorunda kalacaklar.

Yapılan bu uygulama ile düşmekte olan mevduat faizlerinin yükselmesi beklenecektir. Bankalar arasında yine bir mevduat faiz yarışı başlayabilir. Ancak faizlerin nereye kadar yükselebileceği bankaların vadeli vadesiz mevduat yapılarına bağlı olmanın yanında, mevduatların KKM olan tarafının büyüklüğü de etkili olacak.

Bankaların Vadesiz Mevduat Durumu

Dönüştürmesi gerekli miktar çok yüksek ise mevduat faizlerinde yüksek seviyeleri görebiliriz. Şimdilik beklentiler %40 seviyelerini mevduat faizi tarafında görebileceğimiz yönünde. Gelişmeleri göreceğiz. Hafta içerisinde bankaların faiz oranlarını izlemekte yarar var. Diğer yandan Vadesiz mevduatların/ toplam mevduatlara oranı en yüksek banka %41 ile GARAN. Bunu %34 ile AKBNK izliyor. ISCTR %29 ve YKBNK %28 vadesiz mevduat sahibi. GARAN bu konuda bir miktar daha işi kolay görünüyor. Burada hemen belirteyim bu TL ve YP toplam vadesizin yine toplam içindeki oranıdır. Sadece TL mevduat oranı değil. Burada bu değişikliklerden çok sınırlı etkilenecek bankanın mevduat bankası olmadığı için TSKB olduğunu söylemek isterim.

Ticari kredi faizlerinde ise faiz oranını bankalar belirleyecek. Bu durumda kredi faizlerinde yukarı tırmanışlar göreceğimiz aşikar. Kredi-Mevduat faizlerindeki genişleme büyük ihtimalle yerini daralmaya bırakacak. Bu bankalar için olumlu ancak yüksek faizden kredi satmak oldukça zor. Kredi büyüme hızında ciddi bir yavaşlama olabilir.

Perşembe günü TCMB Ne Yapar?

Aslında alınan karar önemli bir sıkılaşma olarak yorumlanabilir. Perşembe günü TCMB faiz kararı öncesinde aslında faiz artırımı yapılmış görünüyor. Tek bir faiz artırımı ile bu konular çözülebilirdi ancak bu konuda siyasi baskının devam ettiğini görmek zor değil. Bu nedenle Perşembe günü muhtemelen beklenen yönde 150 baz puanlık artırım görebiliriz. Sıkılaşma zaten bu kararlarla yapıldı. Ama TCMB politika faizinin piyasaları yönlendirici özelliği askıda kalmaya devam edecek görünüyor.

KKM Bitmiyor, Yanlış anlaşılmasın

Son olarak bu kararlar ile KKM bitmiyor. Halen devam ediyor. Vadesi gelen isterse KKM olarak devam edecek. Burada yanlış anlaşılma olmasın. Dönüşümün ne kadar başarılı olacağı Bankaların hesap sahiplerini ne kadar faizle ikna edeceğine bağlı. Burada şu konu gündeme gelebilir. Halen TL’ye olan güven yok denecek kadar az. Bu açıdan kimse KKM’yi bırakmak istemeyebilir. Bir şekilde KKM’nin yarısını bozan kişiler ise TL mevduat yerine dövize yönelebilir. Bu durum döviz talebini artırabilir. TCMB’nin ZK artırımındaki amacı sanırım bu talebe karşı rezervini artırmak olabilir. Kurda ani hareketlerin önünü kesmek için arka kapı satışları devam edecek görünüyor. Ancak dolar kurunda bir miktar yükselişler görebiliriz. Sanayicinin kur konusundaki istekleri dikkate alınırsa, kurun artması aslında istenen bir durum denilebilir. Elbette kontrollü bir şekilde.

Borsa da Kısa Vadede Satışlar Devam Edebilir, Uzun Vadede Pozitif

Sonuç olarak, Cuma günkü satışların özellikle bankacılık üzerinde yoğunlaştığını düşünürsek, arkasında yatan nedenin bu olduğunu söyleyebiliriz. Bir şekilde bu hazırlık sızmış görünüyor. Gelecek hafta birkaç gün Borsada satışlar devam edebilir. 7300 desteğini test etmemiz muhtemel görünüyor. Bu seviyeden tepki gelmez ise endekste 7000 seviyelerine kadar satışlar derinleşebilir. Ancak yine de satışların ardından Borsada tekrar alımların gelmesini bekliyorum. Yapılan bu değişikliklerin uzun vadede olumlu görüyorum. KKM’nin saatli bir bomba olduğunu ve bu yanlış politikanın bir şekilde sonlanması gerektiğini hepimiz biliyoruz. Bu açıdan KKM konusunda adımlar atılmaya başlanmış durumda. Birdenbire ortadan kaldırmak yerine, zaman içerisinde sistem içerisinde eritilmesi daha uygun görünüyor. Yılsonunda yeni tedbirler geleceğini düşünüyorum. %50 dönüşüm oranının başarılı bir şekilde yapılması durumunda, daha agresif tedbir bile olabilir. Bu dönüşüm işleminin ne kadar başarılı olacağı ile orantılı olacaktır.

KKM konusunda exit hazırlıklarına başlanmış olması uzun vade için olumlu olurken, Eylül ayında OVP’nin açıklanması oldukça önemli olacak. Muhtemelen OVP içerisinde KKM konusu ve yol haritası da verilecektir diye tahmin ediyorum. Bütün bunların ardından Türk Varlıklarına yabancı ilgisinin artacağı beklentimi koruyorum. Bu nedenle yaşanacak düşüşleri alım için fırsat olarak görmekteyim.

ABD Borsalarında Sert Düzeltme ve Trend Sonlanması

Fitch sonrası havasını bozan ABD S&P endeksi, geçen hafta 22 ve 50 günlük ortalamaların altına gerileyerek Mart ayından bu yana süregelen trendi bozmuş oldu. Neredeyse 6 ay sonra böyle bir gelişmenin olması düşündürecek bir olay. Haftalık grafiklerde ise 4350 seviyeleri destek olabilir. Bu seviyenin altında kar satışları derinleşebilir. Yabancı hisse fonlarında pozisyonu olan yatırımcıların pozisyon azaltmalarında fayda olabilir.

İçeride Faiz Kararı, Dışarı Jackson Hole

Haftalık veri takviminde, içeri bakıldığında Çarşamba günü Tüketici Güven Endeksi verisini alacağız. Perşembe günü ise TCMB faiz kararı alınacak. Genel beklentiler %17.5 olan faizin 150baz puan artırılarak %19 seviyesine çıkarılacağı yönünde. Cuma günü ise Ağustos ayı KKO oranlarını izleyeceğiz. Hafta genelinde TCMB’nin tebliğ değişikliği konusunda açıklamalar gelebilir. Yine OVP ile ilgili açıklamalar takip edilebilir.

Dışarda ise ABD kanadında Çarşamba günü İmalat PMI verisi ve Cuma günü Michigan Tüketici Güven endeksi izlenecek. Euro Bölgesinde Çarşamba günü PMI verileri dışında önemli bir veri akışı bulunmuyor. Jackson Hole toplantısı 24-26 Ağustos tarihlerinde yapılacak. Cuma günü Fed Başkanı Powell Jackson Hole Ekonomik Sempozyumunda konuşma yapacak.

Borsa Endeksinde 7300 desteği izlenecek

Teknik olarak endeks halen mevcut teknik hareketini koruyor. Yaşanan düzeltmenin ardından 7300 desteğini izliyoruz. Bu seviyeye yakın noktadan zayıf da olsa tepki veren endekste, 7300 desteğinden tepki beklenebilir. Endeksin 7300 üzerinde tutunamaması durumunda ise satışlar 7000 seviyesine kadar derinleşebilir. Ancak teknik olarak 7000 seviyesinin altına düşmedikçe endeksteki mevcut teknik senaryo devam edecektir. Hafta sonu gelen haberlerle endekste aşağı yönlü açılışlar ve satış baskısı bir iki gün sürebilir.

Borsa Grafik

Ons Altın Jackson Hole’u bekliyor

Ons Altın için 1915 desteğinin altına geriledi. Yakın geçmişte bu seviyenin altına gerilediğini ve 1890 seviyelerinden tepkiler verdiğini biliyoruz. Ancak yine de 1915 seviyesinin tekrar geçildiğini görmeden alıcı olmamakta fayda olabilir. Cuma günü Jackson Hole toplantısında Powell’ın konuşması Altın ve Dolar endeksi için etkili olabilir.

Ons Altın

Çocuğunuza Borsa Hesabı açın makalemi okumanızı tavsiye ederim.

ARCLK 2023/06 Analizimi okuyabilirsiniz.

TOASO 2023/06 Analizi için tıklayın.

VESBE 2023/06 Analizi için tıklayın.

KENDİNİZİ EĞİTİN. EĞİTİME ZAMAN AYIRIN.

Borfin Eğitimlerim için Görsele tıklayınız

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir